Bog nije Bog mrtvih, nego živih.

EVANĐELJE (Lk 20, 27-38)

U ono vrijeme: Pristupe neki od saduceja koji niječu uskrsnuće i upitaše Isusa: »Učitelju! Mojsije nam napisa: Umre li bez djece čiji brat koji imaše ženu, neka njegov brat uzme tu ženu te podigne porod bratu svomu. Bijaše tako sedmero braće. Prvi se oženi i umrije bez djece. Drugi uze njegovu ženu, onda treći; i tako redom sva sedmorica pomriješe ne ostavivši djece. Naposljetku umrije i žena. Kojemu će dakle od njih ta žena pripasti o uskrsnuću? Jer sedmorica su je imala za ženu.« Reče im Isus: »Djeca se ovog svijeta žene i udaju. No oni koji se nađoše dostojni onog svijeta i uskrsnuća od mrtvih niti se žene niti udaju. Zaista, ni umrijeti više ne mogu: anđelima su jednaki i sinovi su Božji jer su sinovi uskrsnuća.« »A da mrtvi ustaju, naznači i Mojsije kad u odlomku o grmu Gospodina zove Bogom Abrahamovim, Bogom Izakovim i Bogom Jakovljevim. A nije on Bog mrtvih, nego živih. Tà svi njemu žive!«

Saduceji su bili članovi aristokratskih obitelji među svećenicima i laicima koji su nastojali vjerno služiti rimskim okupatorima da bi sačuvali svoje povlastice. Na područjuteologije razlikovali su se od farizeja time što su priznavali samo Petoknjižje a ne i kasniju objavu, pogotovu ne usmenu tradiciju. Zato nisu prihvaćali nauku o uskrsnuću mrtvih koja je među Židovima dozrela oko sto godina prije Isusova nastupa. U Post 38, 8 zatim Pnz 25, 5 (usp. Rut 4, 1-12) stoji propis o tzv. leviratskoj ženidbi. Saduceji prepričavaju u svom pitanju odredbe tog propisa: kad umre muž bez potomstva, njegovu nadživjelu ženu treba oženiti njegov brat i prvo dijete iz tog braka ima nositi ime pokojnika te uživati sva prava kao njegov sin. Saduceji ne razumiju način uskrsnuća mrtvih pa niječu činjenicu. Iznose slučaj žene koja se na temelju leviratskog braka udavala susljedno za sedam braće i ni s kim nije imala djece. Čija će biti supruga o uskrsnuću mrtvih? Iz samog pitanja izbija pretpostavka o istom životu s istim ljudskim odnosima i nakon uskrsnuća, uključivši i rađanje djece. Isus uči da o uskrsnuću osobe ostaju iste one koje su živjele do smrti, ali one ulaze u kvalitetno novi način egzistiranja u kojem ne važe više zemaljski zakoni. Ovaj prizor donose također Marko i Matej. Kod Luke je vlastito objašnjenje u r. 35-36: “… koji se nađoše dostojni onog svijeta i uskrsnuća od mrtvih niti se žene niti udaju. Zaista, ni umrijeti više ne mogu.” Ovakvom formulacijom Luka podsjeća na Isusov celibat te na neoženjenost i neudatost nekih članova Crkve: oni svojim načinom bezbračnog življenja svjedoče vječne vrijednosti. Luki je u ovom događaju vlastito i: “Ta svi njemu žive!” (r. 38). Iz Božjeg predstavljanja Mojsiju prilikom ukazanja u gorućem grmu Isus izvlači zaključak da će Bog vratiti u puni život Abrahama, Izaka i Jakova jer o njima govori kao o živima. Bogu živimo do smrti i iza smrti. On je sami život i ne dopušta da predu u ništavilo ljudi koje je stvorio na svoju sliku.

Blagoslov obitelji

Dragi župljani,
bliži nam se početak Došašća. Od ove godine to je razdoblje u kojem ćemo
posjećivati i blagoslivljati obitelji naše župe. U Božićnom vremenu posjećujemo svoje drage izvan Splita, a mnogi i otputuju. Stoga ćemo blagoslov započeti u četvrtak 1. prosinca 2022. kako bi stigli sve posjetit do Božića. Raspored ćemo naknadno objaviti. Pošast koronavirusa spriječio je dvije godine zaredom blagoslov i posjet obiteljima. Mnogi se još uvijek boje i čuvaju. Stoga ćemo ove godine obnoviti i osvježiti župnu kartoteku. Potrebno je prijaviti se za blagoslov. A to možete učiniti
na više načina. Prijaviti se možete do prve nedjelje Došašća 27. studenoga 2022.
Svako vam dobro želimo i zazivamo obilje Božjeg blagoslova na vaš i sve vaše drage.

don Antun Mate, don Slavko i don Ivan

PRIJAVE NA:

  1. SMS poruka na broj 095 563 3310 (upisati kod BLA2022)
  2. Elektronskom poštom na srceisusovo.visoka@gmail.com  (upisati kod BLA2022)
  3.  Online prijava na ovom linku

Hodočašće u Vukovar

Župa organizira hodočašće u Vukovar povodom obilježavanja Dana stradanja Vukovara 18. studenog 2022. Kreće se u četvrtak kasno navečer, a povratak je u noći sa petka na subotu. Cijena je 325 kuna, prijave se vrše u župnom uredu.

Sveci i blagdani kroz tjedan

Utorak 8.11.

Bl. Gracija Kotorski

Četvrtak 10.11.

Sv. Leon Veliki

Petak 11.11.

Sv. Martin

Subota 12.11.

Sv. Jozafat

Najavljujemo

Susret za mlade ponedjeljkom u 20:30 sati, a informacije za ostale aktivnosti na plakatima ispod.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *