Svojom ćete se postojanošću spasiti.

EVANĐELJE (Lk 21, 5 - 19)

U ono vrijeme: Dok su neki razgovarali o Hramu kako ga resi divno kamenje i zavjetni darovi, reče Isus: »Doći će dani u kojima se od ovoga što motrite neće ostaviti ni kamen na kamenu nerazvaljen.« Upitaše ga: »Učitelju, a kada će to biti? I na koji se znak to ima dogoditi?« A on reče: »Pazite, ne dajte se zavesti. Mnogi će doista doći u moje ime i govoriti: ’Ja sam’ i: ’Vrijeme se približilo!’ Ne idite za njima. A kad čujete za ratove i pobune, ne prestrašite se. Doista treba da se to prije dogodi, ali to još nije odmah svršetak.« Tada im kaza: »Narod će ustati protiv naroda i raljevstvo protiv kraljevstva. I bit će velikih potresa i po raznim mjestima gladi i pošasti; bit će strahota i velikih znakova s neba. No prije svega toga podignut će na vas ruke i progoniti vas, predavati vas u sinagoge i tamnice. Vući će vas pred kraljeve i upravitelje zbog imena mojega. Zadesit će vas to radi svjedočenja. Stoga uzmite k srcu: nemojte unaprijed smišljati obranu! Tà ja ću vam dati usta i mudrost
kojoj se neće moći suprotstaviti niti
oduprijeti nijedan vaš protivnik. A predavat će vas čak i vaši roditelji i braća, rođaci i prijatelji. Neke će od vas i ubiti. Svi će vas zamrziti zbog imena mojega. Ali ni vlas vam s glave neće propasti. Svojom ćete se postojanošću spasiti.«

Kakav sudac je Bog?

Ovo je predzadnja nedjelja u liturgijskoj godini. Liturgija nas podsjeća da ćemo se susresti s Bogom kao sucem pri završetku osobnog zemaljskog života i pri svršetku ljudske povijesti, na općem sudu. U pripjevnom psalmu nakon prvog čitanja kličemo sa starozavjetnim pjesnikom i moliteljem: “Gospodin dolazi suditi pucima po pravici!” U prvom čitanju starozavjetni prorok najavljuje Dan Gospodnji kao vrijeme neizbježne kazne za zlikovce koji su umakli ljudskoj pravdi i kao vrijeme konačne pravde za pobožne. Za evanđelje imamo dio Isusova eshatološkog govora u kojem Luka rastavlja proročanstvo o propasti Jeruzalema od najave općeg suda pri svršetku povijesti. Preko ovog Isusova govora Luka je upozorio svoje povijesne čitaoce – a i nas danas – da ne nasjedamo proračunima o danu Isusova ponovnog dolaska. Unatoč ratovima, progonima i kozmičkim katastrofama, Crkvi predstoji dugo razdoblje misijskog djelovanja u svijetu: “Svojom ćete se postojanošću spasiti!” Svijest Božjeg vrhovništva u vjerničkom djelovanju kroz povijest prisutna je i u misnim molitvama. U zbornoj prosimo da naša vjernost Bogu bude i naša životna radost, jer je duboka i trajna sreća postojano služiti Bogu koji je Stvoritelj svakog dobra. U darovnoj molimo da nam prineseni darovi udijele vjernost u služenju Bogu i vječno zajedništvo s Bogom u slavi. U popričesnoj molimo, nakon što smo se počastili svetim otajstvom, da po riječi Božjoj i euharistiji rastemo u ljubavi kao vrhunskoj zapovijedi. Čovjek svjestan suvremenog napretka i vlastitog dostojanstva obično ne voli razmišljati o svojoj podložnosti Bogu kao vrhovnom sucu. Bog, međutim, nije hiroviti sudac koji bi sudio po momentalnom raspoloženju ili direktivi partije. On je Sudac koji spašava i usrećuje. Pravedni ali i milosrdni sudac.

Blagoslov obitelji

Dragi župljani,
bliži nam se početak Došašća. Od ove godine to je razdoblje u kojem ćemo
posjećivati i blagoslivljati obitelji naše župe. U Božićnom vremenu posjećujemo svoje drage izvan Splita, a mnogi i otputuju. Stoga ćemo blagoslov započeti u četvrtak 1. prosinca 2022. kako bi stigli sve posjetit do Božića. Raspored ćemo naknadno objaviti. Pošast koronavirusa spriječio je dvije godine zaredom blagoslov i posjet obiteljima. Mnogi se još uvijek boje i čuvaju. Stoga ćemo ove godine obnoviti i osvježiti župnu kartoteku. Potrebno je prijaviti se za blagoslov. A to možete učiniti
na više načina. Prijaviti se možete do prve nedjelje Došašća 27. studenoga 2022.
Svako vam dobro želimo i zazivamo obilje Božjeg blagoslova na vaš i sve vaše drage.

don Antun Mate, don Slavko i don Ivan

PRIJAVE NA:

  1. SMS poruka na broj 095 563 3310 (upisati kod BLA2022)
  2. Elektronskom poštom na srceisusovo.visoka@gmail.com  (upisati kod BLA2022)
  3.  Online prijava na ovom linku

Upis misnih nakana

Upis misnih nakana za 2023. godine započeti će u ponedjeljak 21. studenog 2022. u 18 sati u župnom uredu i vršiti će se u uredovno vrijeme župnog ureda.

Dan starijih i bolesnika

Potičemo Vas da dopratite svoje bolesne ukućane i susjede na susret starijih i bolesnih naše župe u crkvu 26. studenoga kada ćemo slaviti sv. Misu s početkom u 16:00 sati. Bolesnicima ćemo dodijeliti bolesničko pomazanje, a nakon toga je druženje i domjenak u župnoj dvorani.

Misa za Vukovar

Petak 18. studenoga 2022. u 19 sati.

Krunica

Potičemo vas na molitvu svete krunice:
7:45 – Krunica Srca Isusova

18:30 – Gospina krunica

Sveci i blagdani kroz tjedan

Ponedjeljak 14.11.

Sv. Nikola Tavelić

Četvrtak 17.11.

Sv. Elizabeta Ugarska

Subota 19.11.

Posveta prvostolne crkve

Najavljujemo

Susret za mlade ponedjeljkom u 20:30 sati, a informacije za ostale aktivnosti na plakatima ispod.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *