Vi ste svjetlost svijeta.

EVANĐELJE (Mt 5, 13-16)

U ono vrijeme: Reče Isus svojim učenicima: »Vi ste sol zemlje. Ali ako sol obljutavi, čime će se ona osoliti? Nije više ni za što nego da se baci van i da ljudi po njoj gaze.« »Vi ste svjetlost svijeta. Ne može se sakriti grad što leži na gori. Niti se užiže svjetiljka da se stavi pod posudu, nego na svijećnjak da svijetli svima u kući. Tako neka svijetli vaša svjetlost pred ljudima da vide vaša dobra djela i slave Oca vašega koji je na nebesima.«

Učenički doprinos svijetu

PIŠE: prof.dr. Mato Zovkić, Župa Presvetog Srca Isusova Visoka  OBJAVLJENO: 2. veljače 2023.

Današnjoj liturgiji daje ton kratki odlomak iz Govora na gori koji pretpostavlja blaženstva što smo ih razmatrali prošle nedjelje. Blaženstva je Isus uputio učenicima kao onima koji pristaju ne samo uz njegov nauk nego ponajprije uz njegovu osobu, koji žive njegovim svjedočkim i poniznim stilom života.

On u današnjem evanđelju dovikuje svima nama da smo sol zemlji i svjetlo svijetu ako svoje učeničko pristajanje uz njega dosljedno živimo. Ovo nisu pohvale na temelju kojih bismo imali pravo sebe precjenjivati a osobe drukčijih uvjerenja podcjenjivati, nego poticaji i opomene da budemo ono što jesmo.

Starozavjetna podloga Isusovu pozivu da po djelima milosrđa budemo sol zemlji i svjetlo svijetu jest odlomak iz propovijedi proroka u vremenu obnove nakon povratka iz babilonskog sužanjstva: “Ukloniš li iz svoje sredine jaram, ispružen prst i besjedu bezbožnu, dadeš li kruha gladnome, nasitiš li potlačenog, tvoja će svjetlost zasjati u tmini“.

Ove nedjelje poziva nas Gospodin Isus na otvorenost prema svijetu koji nas treba i u kojem živimo svoju kršćansku pripadnost Crkvi i
Kristu. Taj poziv ujedno je poticaj da postanemo svjesni kako svijetu najviše
pridonosimo ako sve više postajemo ono što jesmo: Kristovi učenici, obasjani njegovim svjetlom, od njega zasoljeni i osposobljeni da sole.

U darovnoj molitvi zahvalno priznajemo da nam Bog daje jelo i piće za održavanje vremenitog života te molimo da nam ova zemaljska dobra postanu otajstvo vječnoga spasenja. Time mislimo na kruh i vino koje prinosimo kao žrtvu i blagujemo kao gozbu, ali i na ostala materijalna dobra kojima su kruh i vino izvrstan simbol.

Od “svijeta” dobivamo svoje žrtvene i gozbene darove pa svijetu dugujemo usluge koje mu možemo dati upravo ovim što jesmo. Učeništvo je dar koji nas osposobljava za aktivnu prisutnost u svijetu. Nismo li odviše zatvoreni u svoj vjernički krug, kao da nas se ne tiče svijet oko nas?

Sveci i blagdani kroz tjedan

Ponedjeljak 6.2.

Sv. Pavao Miki i drugovi

Četvrtak 9.2.

Sv. Skolastika

Petak 10.2.

Bl. Alojzije Stepinac

Subota 11.2.

Gospa Lurdska

Stepinčeva molitva Gospi za Hrvatsku

Zdravo, presveta Djevice i Majko Božja
Marijo,
moćna zaštitnice naše domovine
Hrvatske!
Premda nevrijedni da ti služimo,
ipak uzdajući se u ljubav i divnu blagost

Tvoju
izabiremo Te danas pred cijelim
dvorom nebeskim
za Gospodaricu,
odvjetnicu i majku svoju i cijelog našeg

naroda
te čvrsto odlučujemo da ćemo Ti
drage volje i vjerno služiti.

Molimo te usrdno da nam svima uz

prijestolje Božanskoga Sina

isprosiš milost i milosrđe, spasenje i

blagoslov,
pomoć i zaštitu u svim
pogibeljima i nevoljama.

Ti si kraljica i majka milosrđa, pomoćnica

kršćana i tješiteljica žalosnih.

Zato ti iskazujemo svoje djetinje

pouzdanje
kako Ti je naš narod vazda kroz
vjekove iskazivao.

Tvojoj majčinskoj zaštiti preporučujemo

svoje duhovne i svjetovne poglavare,

cijelu našu domovinu i cijeli naš narod u

ovim teškim vremenima kušnja.

Izmoli nam svima vjernost u katoličkoj

vjeri, da u krilu svete Crkve

provodimo dane u miru i bez straha, u

blagostanju i poštenju

i tako zavrijedimo doći jednom do vječnog

života
da slavimo ondje Trojedinog Boga
uvijeke. Amen

Relikvije svetaca

Relikvije svetaca, dane na čašćenje vjernicima, čine svetost prisutnom u Crkvi, održavaju je živom te pomažu da po svetom
zajedništvu Proslavljene i Putujuće Crkve
životi vjernika budu preobraženi onom svetošću koja će u današnje vrijeme biti
prepoznatljiv znak posvećenja svijeta. Zato
relikvije, ti “sveti ostatci”, mogu današnjemu vjerniku govoriti o vječnosti i putu prema njoj. Prizivom na životni primjer svetaca one mogu rasvijetliti ostatak puta svetosti koji je pred nama. Mogu i pitati: što ostaje za nama u našemu kršćanskom hodu kroz svijet?

Relikvije bl. Alojzija Stepinca

U veljači bit će izložena relikvije kardinalove košulje u kojoj je preminuo i zrno krunice koju je svakodnevno molio.

Svjetski dan braka

Druga nedjelja u veljači obilježava se i kao Svjetski dan braka, a posvećen je bračnom paru – mužu i ženi kao stupu obitelji. Cilj je podsjetiti bračne partnere na vrijednosti koje bi trebali njegovati,
potrebu međusobnog poštivanja i
vjernosti koju su obećali. Pozivamo sve parove u našoj župi koji u ovoj 2023. slave 25 ili 50 godina braka da se jave kako bi dostojanstveno i prigodno
obilježili ovu obljetnicu.

Gospa lurdska

Susret starijih i bolesnika

Potičemo Vas da dopratite svoje bolesne ukućane ili susjede na susret starijih i bolesnih naše župe u crkvu u subotu 11. veljače kada ćemo slaviti sv. Misu s početkom u 16:00 sati. Svima
ćemo dodijeliti bolesničko pomazanje,
a nakon toga je druženje u župnoj dvorani u organizaciji župnog Caritasa. Ako netko od starijih koji prima župni listić preko svojih susjeda želi doći u
crkvu, a nema prijevoza neka se javi u
župni ured telefonom poradi organizacije prijevoza.

Sakramenti na Visokoj

SVETA KRIZMA
Subota, 6. svibnja 2023. u 10:30 sati.

PRVA SVETA PRIČEST

Nedjelja, 14. svibnja 2023. u 11 sati.

Župni Caritas

Svaki ponedjeljak u 19:30 – 20 sati. Razgovor, susret, pomoć.

Stepinčevo

Svečana sveta misa i čašćenje moći bit će 10 veljače u 19 sati.

Novi Youtube kanal

Dragi župljani, pokrenut je novi youtube kanal na kojem ćete moći poslušati razne propovijedi, vjeronauke, predavanja, ali i pogledati zanimljive videozapise vezane za župu i pastoral mladih. Kako bi mogli raditi live stream (prenošenje događaja uživo) trebamo imati minimalno 1000 pratitelja zato vas molimo da se pretplatite na ovaj kanal kako bi sadržaj bio još dostupniji.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *