Naša vjera u Uskrsloga temelji se na doživljajima povijesnih svjedoka

EVANĐELJE (Iv 20, 1-9)

Prvog dana u tjednu rano ujutro, još za mraka, dođe Marija Magdalena na grob i opazi da je kamen s groba dignut. Otrči stoga i dođe k Šimunu Petru i drugom učeniku, kojega je Isus ljubio, pa im reče: »Uzeše Gospodina iz groba i ne znamo gdje ga staviše.« Uputiše se onda Petar i onaj drugi učenik i dođoše na grob. Trčahu obojica zajedno, ali onaj drugi učenik prestignu Petra i stiže prvi na grob. Sagne se i opazi povoje gdje leže, ali ne uđe. Uto dođe i Šimun Petar koji je išao za njim i uđe u grob. Ugleda povoje gdje leže i ubrus koji bijaše na
glavi Isusovoj, ali nije bio uz povoje, nego napose svijen na jednome mjestu. Tada uđe i onaj drugi učenik koji prvi stiže na grob i vidje i povjerova. Jer oni još ne upoznaše Pisma da Isus treba da ustane od mrtvih.

Trebalo je da Isus ustane od mrtvih.

PIŠE: prof. dr. Mato Zovkić , Župa Presvetog Srca Isusova Visoka  OBJAVLJENO: 7. travnja 2023.

U prvim stoljećima Crkve danje mise na Uskrs nije ni bilo. Svi su sudjelovali u bogoslužju vazmenog bdjenja i nije bilo potrebno novo liturgijsko slavlje otajstva uskrsnuća. Kad je u srednjem vijeku vazmeno bdjenje prebačeno na Veliku subotu dopodne, a ponestalo odraslih kandidata na krštenje, uvedena je danja misa na Uskrs kako bi većina vjernika, bez obzira da li je sudjelovala na obredima Velike subote, doživjela Uskrs.

U sve tri liturgijske godine čitanja na danjoj misi Uskrsa su ista. Za prvo čitanje imamo dio Petrova govora u kući Rimljanina Kornelija u Cezareji koji se zanimao za Isusov pokret, jer je već bio povjerovao u Boga Biblije. Petar iznosi kratko Isusovo javno djelovanje, smrt u Jeruzalemu i naširoko dokazuje da je On uskrsnuo, iako se ukazivao, samo odabranim svjedocima (Dj 10, 34.37-43).

Za drugo čitanje ponuđene su dvije mogućnosti: u prvom, uzetom iz Kol, Pavao podsjeća krštenike da su suuskrsli s Kristom; u drugom, uzetom iz 1 Kor, zove nas Apostol na dosljedno i svetkovanje, jer je “žrtvovan naš Vazam Krist”.

Za evanđelje imamo Ivanov izvještaj o otkriću Isusova praznoga , groba. Na Magdaleninu vijest da je netko “uzeo Gospodina iz groba”, Petar i voljeni učenik trče na uskrsno jutro, ugledaju grob prazan i uredno složene plahte u koje je Raspeti bio umotan prilikom sprovoda. Dok se Petar čudi, voljeni učenik “vidje i povjerova”.

Tako nas ova misa vodi na izvore naše vjere u Uskrsloga. i Crkva ju je primila od povijesnih svjedoka Isusovih, ali je; svjesna kako zbog okolnosti da nisu svi stanovnici Palestine onog vremena mogli vidjeti Uskrsloga, uvijek ostaje prostor za zdravu nesigurnost i osobnu odluku svakog vjernika.

U misnim molitvama ispovijedamo vjeru da nas je Bog kao Crkvu obnovio vazmenim otajstvima i ističemo da radosno prinosimo žrtvu kojom se Crkva Božja nanovo rada i hrani.

Uskrsna čestitka

“Samo uskrsnuće može pročistiti današnji svijet. Dajte mi oslonac i dovoljno dugačku polugu i pomaknut ću svijet – govorio je poznati filozof Arhimed. Kad bi samo nekolicina ljudi uistinu vjerovala u to veliko otajstvo i kad bi iz te vjere izvirala sva njihova zemaljska zalaganja, mnoge bi se stvari promijenile. Živjeti u službi poluge uskrsnuća, to je Uskrs. Danas veliki dio ljudi zanemaruje činjenicu da je upravo Uskrs izvor života.”

D. Bonhoeffer

Tajna uskrsnuća ostaje nedohvatljiva, ali od Uskrsa do Uskrsa, naša vjera približava se postupno toj neshvatljivoj tajni: Bog, koji je Isusa uskrisio od mrtvih, želi i nama pokloniti život u punini, uskrsnuće i proslavu, sada i upravo u području gdje nam je to nedostupno – u smrti. Stoga je naše današnje slavljenje Uskrsa prije svega stvar srca i vjere, životnog uvjerenja i neugasive ljudske i kršćanske nade, a manje stvar običaja i tradicije. ”Uskrsnim nam ovim danom, smrtnicima nada sviće: Nakon smrti svi mi znamo s Kristom ćemo uskrsnuti. U sve dane sretni pojmo, uskrsnoga zbog veselja, život nema više kraja, s Kristom svima Uskrs svanu.” Tim riječima jednog od vazmenih himana,želimo Vam svima od srca sretan i blagoslovljen Uskrs!

don Antun Mate, don Slavko i don Ivan

Obavijesti

LECTIO DIVINA UTORKOM

Svakog korizmenog utorka nakon večernje svete mise u crkvi. Provedi vrijeme s Bogom. Potraži ga u Njegovoj Riječi. Dopusti mu da ti govori. Osluškuj Njegov glas.

USKRSNI PONEDJELJAK
Svete mise: 8, 9:30 i 19 sati.

PRIKUPLJANJE POMOĆI
Za stradale kršćane u turskoj i Siriji: 1243,76 €
Caritas za Uskrs: 1385,98 €
Od srca hvala svima!

DEVETNICA BOŽJEM MILOSRĐU
Počinje se moliti na Veliki petak i moli se do nedjelje Božjeg milosrđa. U našoj crkvi moliti će se svaki dan u 15:00 sati (osim na Uskrs kada se moli u 18:45 sati)

ŽUPNO HODOČAŠĆE
Stopama sv. Ivana Pavala II.
KRAKOW-WADOWICE-WIELICZKA-BUDIMPEŠTA
CHESTOCHOWA-AUSCHWITZ-MARIAZEL

02.10.-07.10.2023.

CIJENA ARANŽMANA PO OSOBI: 565,00 €

CIJENA ARANŽMANA UKLJUČUJE:

prijevoz udobnim autobusom (EURO 6); pet polupansiona u dvokrevetnim i trokrevetnim sobama u
hotelu s četiri zvjezdice (doručak, večera); ulaznice: rudnik soli Wieliczka, Auschwitz; tri zajednička
ručka; lokalni vodiči; vrhunsko stručno vodstvo tijekom cijelog puta. PRIJAVE U ŽUPNI URED OD 17.4.

USKRSNA POSLJEDNICA
Svetoj Žrtvi uskrsnici
dajte slavu krštenici!
Janje ovce oslobodi,
Krist nas grešne preporodi.
Sa životom smrt se sasta
i čudesna borba nasta:
Vođa živih pade tada
i živ živcat opet vlada.
Marijo, o reci što je?
Što ti oko vidjelo je?
“Grob ja vidjeh Krista Boga,
svijetlu slavu uskrsloga.
Anđele i platno bijelo u kom
bješe sveto tijelo
Ufanje mi uskrslo je,
Krist, moj Gospod i sve moje;
Pred vama će tamo gdje je
cvjetna strana Galileje.”
Znamo da si doistine uskrsnuo,

Božji Sine;

Pobjedniče, Kralju divan, budi
nama milostivan!
Amen, aleluja!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *