Ja sam put i istina i život.

EVANĐELJE (Iv 14, 1-12)

»Neka se ne uznemiruje srce vaše! Vjerujte u Boga i u mene vjerujte! U domu Oca mojega ima mnogo stanova. Da nema, zar bih vam rekao: ‘Idem pripraviti vam mjesto’? Kad odem i pripravim vam mjesto, ponovno ću doći i uzeti vas k sebi da i vi budete gdje sam ja. A kamo ja odlazim, znate put.« Reče mu Toma: »Gospodine, ne znamo kamo odlaziš. Kako onda možemo put znati?« Odgovori mu Isus: »Ja sam put i istina i život: nitko ne dolazi Ocu osim po meni. Da ste upoznali mene, i Oca biste moga upoznali. Od sada ga i poznajete i vidjeli ste ga.« Kaže mu Filip: »Gospodine, pokaži nam Oca i dosta nam je!« Nato će mu Isus: »Filipe, toliko sam vremena s vama i još me ne poznaš?« »Tko je vidio mene, vidio je i Oca. Kako ti onda kažeš: ‘Pokaži nam Oca’? Ne vjeruješ li da sam ja u Ocu i Otac u meni? Riječi koje vam govorim, od sebe ne govorim: Otac koji prebiva u meni čini djela svoja. Vjerujte mi: ja sam u Ocu i Otac u meni. Ako ne inače, zbog samih djela vjerujte. Zaista, zaista, kažem vam: Tko vjeruje u mene, činit će djela koja ja činim; i veća će od njih činiti jer ja odlazim Ocu.«

Zajednica svih krštenih - svećenički narod Božji

PIŠE: prof. dr. Mato Zovkić , Župa Presvetog Srca Isusova Visoka  OBJAVLJENO: 5. svibnja 2023.

Za prvo čitanje ove nedjelje imamo izvještaj Djela apostolskih o izboru sedmorice jeruzalemskih povratnika iz inozemstva za služitelje ili đakone koji će Dvanaestorici pomagati u vođenju crkvene zajednice.

Za drugo čitanje imamo odlomak iz Prve Petrove u kojem nadahnuti pisac zove krštenike poganskog podrijetla nazivima koje je Stari zavjet rezervirao za Židove kao narod objave i odabranja: rod izabrani, kraljevsko svećenstvo, sveti puk, narod stečeni (r. 9; usp. Izl 19, 5-6 i Hoš 2, 23).

Za evanđelje imamo dio Isusova govora na oproštajnoj večeri u kojem se proslavljeni Patnik predstavlja kao Put, Istina i Život. Za temu današnje liturgije predlažem drugo čitanje s pripjevnim psalmom. Zato što ono donosi novozavjetnu podlogu za nauk Drugoga vatikanskog sabora o općem svećeništvu svih krštenika.

U Dogmatskoj konstituciji o Crkvi Sabor uči: “Krist Gospodin, Veliki Svećenik uzet između ljudi, učinio je od novoga naroda kraljevstvo i svećenike za Boga i Oca svoga (usp. Otk 1, 6; 5, 9-10). Jer se kršteni po preporodu i pomazanju Duha Svetoga posvećuju da budu duhovni dom i sveto svećenstvo, da svim djelima kršćanina prinose duhovne žrtve i da navješćuju čudesa onoga koji ih je iz tmina pozvao u svoje divno svjetlo…

Opće svećeništvo vjernika i ministerijalno ili hijerarhijsko svećeništvo premda se između sebe razlikuju bitno a ne samo u
stupnju, ipak su u međusobnom odnosu, jer jedno i drugo imaju na svoj posebni način udio u Kristovu svećeništvu” (LG 10). Sabor nadalje uči da svećeničko obilježje zajednice krštenih dolazi najviše do izražaja u liturgiji i sakramentima, jer tu kvalificirano Boga slavimo i pred Boga iznosimo patnje i potrebe sve ljudske braće i sestara te se krijepimo riječju Božjom da Božju prisutnost možemo svjedočiti u svijetu.

Danas prihvaćamo svoju svećeničku usmjerenost na Boga i ljude. Danas želimo postati svjesniji da smo dužni Boga častiti i Božje darove ljudima posredovati.

Koliko dobro poznajete svoje djete?

Roditelji mogu pomoći djeci samo ako ih uistinu upoznaju. Pitanja koja slijede, a treba ih pravilno prilagoditi, mogu poslužiti kao mali ispit “savjesti”. Nije isključeno da iznenađenje na kraju bude ugodno: ponetko bi mogao otkriti da ima puno bolju djecu nego je mislio. Kad se osjete pogođeni nepravednim prigovorima, djeca pružaju bodlje poput ježeva, njima se okružuju i štite. I oni roditelji koji misle da posvećuju
puno vremena svojoj djeci, zanemaruju temeljne vidove njihove osobnosti. Nedovoljno poznavanje donosi ponekad bolna iznenađenja. Roditelji mogu pomoći djeci samo ako ih uistinu upoznaju. Pitanja koja slijede, a treba ih pravilno prilagoditi, mogu poslužiti kao mali ispit “savjesti”. Nije isključeno da iznenađenje na kraju bude ugodno: ponetko bi mogao otkriti da ima puno bolju djecu nego je mislio.

Njegovi ukusi – Tko je najbolji prijatelj moga djeteta? Tko je njegov omiljeni pjevač? Koju vrstu glazbe sluša? Koje TV programe prati? Kojom bojom bi želio obojiti svoju sobu? Koji mu je najmiliji sport? Koja je bila zadnja knjiga što ju je pročitao? Koju hranu najviše voli, a koju mrzi? Od stvari koje posjeduje, koju najviše voli? Koje darove najviše cijeni? Život s drugima – Kakav nadimak su mu dali u školi? Voli li sebe ili se doživljava u negativnom svjetlu? Osjeća li zbog toga da ga ni drugi ne prihvaćaju? Druži li se s grupom vršnjaka, ili na sve načine pokušava u nju ući? Koja osoba, izvan obiteljskog kruga, ima na nj najveći utjecaj? Tko mu je omiljeni nastavnik? Na kojim mjestima se
najčešće kreće?

Njegova osobnost – Osjeća li se preniskim ili previsokim? Kakav je dnevni zbroj njegovih frustracija i uspjeha? Polazi li mu za rukom da pronađe ugodne trenutke u nizu preuzetih obaveza ili ih olako zanemaruje? Što ga je ove godine najviše razočaralo? Što ga najviše uznemirava? Koliko je svjestan svojih dvojbi i strahova, te koliko ih uspijeva kontrolirati? Kako gleda na vlastitu budućnost? Umije li planirati na dulje rokove? Što bi želio postati kad odraste? Ima li želje koje nije moguće odmah zadovoljiti, jer nisu realne i u skladu s činjenicama? Što misli o smrti? Ima li samo predodžbu o smrti s TV ekrana, spektakularnu i hladnu, nesposobnu da pobudi osjećaje?

Život s vama – Kad sam posljednji put zagrlio svoje dijete? Kojim riječima mu se najčešće obraćam? Jesam li kojiput (i kada) upotrijebio i ovakvu rečenicu: “Znaj da ti želim dobro i da ću to željeti u kojoj god se ti situaciji našao i kamo god dospio!” Hrabrim li ga često ili sam prema njemu prezahtjevan? Umijem li zapaziti njegov napredak? Služim li se novcem kako bih kod svog djeteta ostavio dobar dojam, ne bi
li mi oprostio odveć autoritativno ponašanje ili roditeljske “nedostatke”? Kako reagira na moje “ne”? Što najviše predbacuje meni i obitelji? Koliko moje dijete voli naš dom? Smatram li da je kuća najvažnije mjesto na kojem se krećem? Kako se odijevam kod kuće? Žurim li da, čim stignem, skinem uobičajenu odjeću i obučem izlizanu kutu ili kratke hlače i staru majicu? Kakvu ulogu pridajem televiziji u obiteljskom životu? Vodi li ona glavnu riječ? Dopušta li trenutke obiteljske intime ili barem toliko vremena da se odgovori na pitanja koja dijete postavlja? Kad sam posljednji put molio sa svojom obitelji?

Krunica u svibnju

U ponedjeljak 1. svibnja započeli smo svibanjsku pobožnost stoga Vas dragi vjernici potičemo na molitvu sv. Krunice. Izdvojite malo vremena ili u 18.30 ili na kraju dana u 21.00 sata na našem dvorištu. Ponedjeljkom, srijedom i petkom molimo u 21 sat, a
utorkom i četvrtkom i subotom u 20 sati. Ako nikako ne stignete izmolite u svojim obiteljima barem deseticu na čast BDM.

Klanjanje

Za mlade četvrtkom u 21:00, a župno klanjanje petkom u 19:30

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *