Podijeljeni sakramenti prve svete pričesti i Krizme na Visokoj u 2023. godini

PIŠE: Anita Plazibat , Župa Presvetog Srca Isusova Visoka  OBJAVLJENO: 15. svibnja 2023.

6. 5. 2023. Sakrament sv. Potvrde

U subotu, 6. svibnja, u našoj je župi šezdesetorica krizmanika primilo sakrament Svete Potvrde koje je udijelio dr. sc. don Edvard Punda. Na početku slavlja, Karlo Lovrinčević i Antonela Perkušić su u ime svih krizmanika pozdravili krizmatelja, te mu uz prigodan dar zahvalili na njegovom dolasku.

U svojoj homiliji, ali i prethodnim susretima s krizmanicima, predvoditelj misnog slavlja usporedio je Crkvu s majkom. Crkva je kao majka koja uvijek prima i ljubi svu svoju djecu. Krizmatelj je apelirao na mlade i važnost ustrajnosti življenja sakramentalnog života, pravih vrijednosti i beskompromisnosti. Ponekad je teško ostati odlučan i nepokolebljiv, osobito u izazovnim vremenima kao danas, ali uz aktivan kršćanski život i molitvu mladi su na pravom putu vjere i ljubavi. Ispred krizmanika je puno lijepih i, nažalost, ne tako lijepih dana te je potrebno biti u blizini Gospodina koji je izvor svake milosti i ljubavi.

Naposljetku svečanog euharistijskog slavlja, župnik don Ivan Terze obratio se svim prisutnim vjernicima, osobito predvoditelju misnog slavlja i krizmanicima. Don Ivan zahvalio se Bogu na svim darovanim milostima te mogućnosti koračanja zajedno s ovim mladim ljudima u pripremi za sakrament pomazanja. Također, obratio se roditeljima krizmanika te naglasio važnost koračanja mladih ljudi u zajednici Crkve, ali je i apostrofirao ulogu obitelji koja oblikuje i koja potpomaže da put mladih u zrelost bude ispravan i nalik Gospodinovom. Osim obitelji istaknuo je ulogu izabranih kumova koji su izabrani milošću Božjom da budu vječni prijatelji krizmanika, osobito kroz trnovite dijelove života.

Na svetoj Misi su uz krizmatelja i župnika u koncelebraciji također bili i župni vikari don Slavko Volarević i don Antun Mate Antunović, a kroz cijelo slavlje glazbeno je animirao župni zbor mladih sv. Ivan Pavao II.

14. 5. 2023. Sakrament Prve svete pričesti

U nedjelju, 14. svibnja, u našoj župi sakrament Prve svete pričesti primilo je 65 naših malih župljana. Cijelo slavlje je predvodio naš župnik don Ivan Terze, a glazbeno je animirao župni dječji zbor.

Don Ivan je svoju homiliju snažno naslonio na Ljubav koja nas u posljednje vrijeme prati u Ivanovim evanđeoskim ulomcima. U suvremenom svijetu smo izbanalizirali tako moćnu riječ do te mjere da smo počeli govoriti kako volimo nutellu. U ovom ranjenom svijetu nije lako biti roditelj, nije lako živjeti u svijetu koji melje. Postoji nešto što roditelji mogu stvoriti, neovisno o svojim ranama koje donose iz svojih obitelji, a to je obiteljski duh. Obiteljski duh se stvara. Stvara se razgovorom s djecom. Djeca govore, djeca komuniciraju i traže od nas suradnike u njihovom odrastanju.

Druga stvar je strpljivost. Djecu treba poticati, od djece treba nastojati izvući najbolje, dati im priliku da od svog života naprave remek djelo.

Treća stvar na putu stvaranja obiteljskog duha je najteža – opraštanje. Toliki ljudi slamaju svoje nesigurnosti i neuspjehe, nezrelosti i probleme, preko leđa svoje djece. Uništavaju svoje živote, ali i živote svoje djece. Osobito stalnim kritiziranjem.
Ponižavajući svoje dijete stavljamo ploču na njegov život.

Don Ivan se nježnim riječima srca obratio očevima i majkama. Pozvao je očeve da obnove svoje prirodne uloge u obitelji koje im je Bog povjerio. Ponudio je roditeljima ruku suradnje u odgoju naglasivši kako je odgoj stvar srca.

Dotakao se i Majčinog dana stavljajući naglasak na veličinu majke u dječjem srcu i životu svakog djeteta. Poručio je majkama kako kad muškarci ne valjaju – propada obitelj, a kada majke zakažu u svom poslanju – nestaje jedan narod.

Homiliju je završio zazvavši Božji blagoslov na majke i zaštitu Isusove majke Marije nad sve naše majke.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *