Bog je poslao Sina da se svijet spasi po njemu.

EVANĐELJE (Iv 3, 16-18)

U ono vrijeme reče Isus Nikodemu: »Bog je tako ljubio svijet te je dao svoga Sina Jedinorođenca da nijedan koji u njega vjeruje ne propadne, nego da ima život vječni. Ta Bog nije poslao Sina na svijet da sudi svijetu, nego da se svijet spasi po njemu. Tko vjeruje u njega, ne osuđuje se; a tko ne vjeruje, već je osuđen što nije vjerovao u ime jedinorođenoga Sina Božjega.«

Ljubav te hoće cijeloga!

PIŠE: Anita Plazibat , Župa Presvetog Srca Isusova Visoka  OBJAVLJENO: 2. lipnja 2023.

Postoji jedan redak u Bibliji koji se često naziva Evanđeljem u malome i to je upravo redakiz današnjeg Ivanovog evanđelja:»Bog je tako ljubio svijet te je dao svoga Sina Jedinorođenca da nijedan koji u njega vjeruje ne propadne, nego da ima život vječni.“ Sveobuhvatna istina u jednom retku, istina kojom se duša može ogrnuti u prohladnim životnim olujama.

Čudesno ohrabrenje za svako preplašeno srce koje se na litici sumnji slama između nade i beznađa. Obećanje je to vjernim srcima. Riječ Božja. Potvrda o najvećem, najuzvišenijem Daru. Mogao bi čovjek satima razmatrati ovu rečenicu. Napajati dušu u njoj, hraniti njome gladno srce. Kada zaronimo duboko u svoju skrovitu stvarnost, sasvim je sigurno da će svatko od nas naići na bolan prizor – trgovanje s Bogom. Neopisivo je tužno prepoznati svoje srce u gomili drugih srca koja trguju s Bogom.

Vjerujemo u Njega, vjerujemo Njemu. Spremni smo trpjeti, ali rijetko smo spremni dati sve. Kao da uvijek postoji ona neka naša najosobnija „svetinja“ za koju bismo se radije pobrinuli sami. „Dragi Bože, sve može, ali ne dam ti svoje dijete. Ne mogu – njega najviše volim.“ Ono na što je većina ljudi najslabija su njihova djeca.

Bog zato dolazi i daruje ono najvrjednije – svoga Sina. Jedinorođenca svoga. Daje sve – u svom Sinu daruje se cijeli za tebe. Kako bi ti pokazao koliko si silno vrijedan i koliko Božja ljubav ne poznaje računicu, iako On računa na tebe. Na mene. Na svakoga od nas. Bog je u svom božanskom srcu mijesio roditeljsku ljubav; On je Otac i savršeno razumije majčino i očevo srce. Baš zato što je Otac i tebi i tvome djetetu, ne boj se predati mu svoje sve.

Nije li cijela povijest spasenja obavijena u zaštitnički povoj odnosa roditelj-dijete?! Pogledaj prema Abrahamu koji je gorljivo vjerovao, čekao i dočekao svoje očinstvo, a njegovu sreću „prekinuo“ poziv da svoje ljubljeno, jedino dijete žrtvuje. Kakve li boli, ljudi moji! S druge strane te razapinjuće boli, kao savršena protuteža, stoji Abrahamova vjera u Boga koji je Ljubav.

Zagledaj se u srca Elizabete i Zaharije. Dvoje starčića koji su željno iščekivali svoje dijete, a gle čuda, Bog je providio dijete, ali mu je pripravio težak i trnovit put. Zamisli Ivana, najvećeg ikada rođenog od žene, duboku i snažnu uslišenu čežnju svojih roditelja. Pustinja, divlji med, skakavci.

Bolno je roditelju gledati kako mu dijete trpi, ali Bog ne želi da svoj pogled zadržavamo na trenutnom trpljenju. On želi pogled uperen k utrobi Neba. Vjeruj Mu. Bog je Ljubav. Ljubav koja ne želi tvoje mrvice. Ljubav koja te hoće cijeloga. Ne kako bi te razbaštinila, već kako bi te cijeloga prožela. Ispunila.

Ljubav traži pristup u tvoju slabost i jakost, isprepletene toliko da ne znaš gdje završava jedna, a počinje druga. Bog je Ljubav. Ljubav koja nas hoće cijele. Nesebična Ljubav koja ti nudi rame i rane. Rame da nasloniš umornu glavu, a rane kao sklonište u koje ćeš sakriti one koje ljubiš najviše. Njemu koji je dao sve za tebe, povjeri sve svoje. Sve vrijedno što baštiniš ionako je Njegovo, ali previše te ljubi da bi te bez tvog pristanka svojatao.

Hoće sve tvoje da bi mogao primiti puninu – SVE Njegovo! tvoje snage, već na raspoloživost tvog srca. Sve je spremno. Samo tebe čeka.

Podijeli

Tijelovo i tijelovska procesija

Na svetkovinu Tijelova sve od 14. stoljeća održavaju se diljem kršćanskog svijeta svete mise i euharistijske procesije. U procesiji se nosi Presveti Sakrament da mu iskažemo javno štovanje i javno ispovjedi vjera u prisutnost Tijela Kristova pod prilikama kruha,
te da se zazove Božji blagoslov kako bi nas Bog obdario svakim dobrom i očuvao od svakoga zla. Na ovogodišnju Svetkovinu Tijelova, u četvrtak, 8. lipnja 2023. svečano euharistijsko slavlje s početkom u 19,00 sati predvodit će župnik don Ivan u zajedništvu s don Slavkom i don Antunom Matom. Nakon misnog slavlja bit će svečana procesija uz četiri postaje. Rutu ćemo objaviti krajem svibnja. Vas koji stanujete ili imate radnje, restorane, kafiće u ulicama kuda će proći procesija s Presvetim, molimo da ovog
dana zelenilom, cvijećem, upaljenim svijećama, marama okite prozore, izloge, ulaze. Uvjereni smo da će Božji blagoslov za koji se moli u procesiji biti na dobro svim ljudima dobre volje bez obzira na njihova vjerska uvjerenja.

Hod za život

Udruga U ime obitelji i ove godine organizira već poznatu manifestaciju Hod za život u 12 hrvatskih gradova, od toga Splitu u subotu, 17. lipnja (okupljanje na Trgu Gaje Bulata – HNK u 18 sati).
Podržavajući Hod za život izražavamo važnost prava na život nerođenog djeteta, kao i potporu njegovoj majci, ocu i cijeloj obitelji. U današnjem svijetu često se ne poštuju prava slabih, ugroženih i nezaštićenih. Zato pomozimo ovu hvalevrijednu akciju zaštite života nerođenih i stanimo u obranu svakoga ljudskog života jer je život najveći Božji dar.

Te deum

Misu zahvalinicu za kraj pastoralne godine ureda za mlade i studentskog kapelana predslaviti će Nadbiskup Želimir Puljić u nedjelju 11. lipnja 2023. u 19 sati.

Sveci kroz tjedan

PON 5 Bonifaclje; Dorotej; Valerija
UTO 6 Norbert; Artemiie; Berto; Paulina
SRI 7 Koloman, Robert, Radoslav
ČET 8 Tijelovo; Medardo, žarko; Vilim
PET 9 Efrem; Ranko
SUB 10 Bogumil; Dijana; Greta
NED 11 10. KROZ GOD. Barnaba, ap.; Borna

Cvijeće za uređenje oltara Srca Isusova

Bliži se naš župni blagdan, svetkovina Presvetog Srca Isusova. Kako bi naša crkva zasjala u najljepšem sjaju želimo posebno urediti postolje i kip Presvetog srca Isusova. Svoj prilog za cvijeće kojim će biti urešen kip možete predati u župni ured.

Postavljanje klimatizacijskog sustava u crkvu

Poštovani župljani, osluškujući vaše prijedloge i savijete, primijetio sam kako vas velika većina spominje ljetno razdoblje kao vrijeme u kojem je teško boraviti u crkvi zbog velike vrućine i zagušljivosti. Stoga sam, nakon što sam se posavjetovao s Župnim pastoralnim i ekonomskim vijeće te sa župnim vikarima don Slavkom i don Antunom Matom odlučio da krenemo u postavljenje klimatizacijskog sustava u našu crkvu i to prije ljetnog vremena.
Troškovi postavljanja šest uređaja marke GREE kao i montaža istih koštati će 19,971,25 eura. Ulaganje u crkvu nije ulaganje u zgradu već u župnu zajednicu i vjernike koji tu dolaze, a kojih je svakim danom sve više i koji u našoj crkvi na „vrhu grada“ nalaze svoje utočište i zaklon od vreve svijeta. Vaš prilog je dar u plodnu priču o našoj župi koja je davno počela i koja će još dugo vremena trajati na Visokoj. Svjesni teškog vremena kojeg živimo, znamo da samo zajedno možemo prikupiti potrebna sredstva tevas pozivamo da se svi uključimo. Zrno po zrno – pogača; kamen po kamen – palača. Svaki prilog je važan. Svoje priloge možete donijeti u
župni ured ili uplatiti na račun. DO SADA PRIKUPLJENO 2.850,00 €. HVALA VAM!

Najavljujemo

KLANJANJE ZA MLADE

Četvrtkom u 21 sat uz mogućnost svete ispovijedi.

ŽUPNO KLANJANJE

Petkom u 19.30.

Posjet misionara don Mate Litrića

Iduću nedjelju 11. lipnja na jutanjim svetim misama propovijedati će misionar, naš župljanin don Mate Litrić koji živi i djeluje u Papua Novoj Gvineji. Pomoć za misije možete donjeti u župni ured, osobno don Mati Litriću nakon misa ili u kutiju pored oltara.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *