Ne dodoh zvati pravednike, nego grešnike.

EVANĐELJE (Mt 9, 9-13)

U ono vrijeme: Isus, prolazeći, ugleda čovjeka zvanog Matej gdje sjedi u carinarnici. I kaže mu: »Pođi za mnom!« On usta i pode za njim. Dok je Isus bio u kući za stolom, gle, mnogi carinici i grešnici dođoše za stol s njime i njegovim učenicima. Vidjevši to, farizeji stanu govoriti: »Zašto vaš učitelj jede s carinicima i grešnicima?« A on, čuvši to, reče: »Ne treba zdravima liječnika, nego bolesnima. Hajdete i proučite što znači: Milosrđe mi je milo, a ne žrtva. Ta ne dođoh zvati pravednike, nego grešnike.«

Srce Isusovo, žarko ognjište ljubavi, smiluj nam se!

PIŠE: don Ivan Terze , Župa Presvetog Srca Isusova Visoka  OBJAVLJENO: 10. lipnja 2023.

Pobožnost Srcu Isusovu seže u srednji vijek gdje su duhovni pisci (osobito sv. Bernard) širili pobožnost prema muci Isusovoj, razmatrajući
osobito njegove rane, među kojima se isticala rana na boku, odnosno, probodeno srce. Tako je npr. pobožnost prema Isusovom probodenom srcu zabilježena osobito u samostanu Helfta u Saskoj početkom 14. st. i općenito u Njemačkoj u dominikanskim samostanima.

U novootkrivenim zemljama ovu su pobožnost širili isusovci. Ova je pobožnost ušla u liturgiju tek u drugom dijelu 17. st. Biskup iz Rennes-a je 1670. dopustio svećeniku Ivanu Eudes-u (Ed) da svake godine 31. kolovoza slavi misu u čast Srcu Isusovu, upotrebljavajući misne obrasce koje je bio sam sastavio. Nekoliko su godina kasnije (1675.) privatne objave Margarete Marije Alacoque pridonijela širenju ovog kulta. Blagdan se širio bez nekog posebnog reda.

Tako npr. od 1672. do 1840. u Francuskoj ima preko 30 dana kada se slavi ovaj blagdan. Od 1765. do 1970. Rim je odobrio samo 4 mise: Miserabitur, odobrena za Poljsku i Portugal (1765): Egredimini, za Veneciju, Austriju i Španjolsku (1778.); Cogitationes i Sciens Iesu (Euharistijsko Srce Isusovo) 1921. Ova je misa dokinuta 1960. Pio IX. je uveo ovaj blagdan u kalendar Latinske Crkve 1856. i odredio da se slavi trećega petka iza Duhova.

Podijeli

Ljetni raspored svetih misa

Od iduće nedjelje 18. lipnja nedjeljom nema mise u 11 sati. Sve ostalo ostaje isto kao i satnica misa preko tjedna. Župni ured je na raspolaganju svaki dan nakon jutarnje i večernje svete mise. Nedjelja: 8, 9:30 i 19 sati Radni dan: 8 i 19 sati.

Zajednička fešta

Pozivamo sve koji mogu da pridonesu zajedničkom slavlju na blagdan Presvetog Srca Isusova. Osobito vas pozivamo da donesete kolače. Svi koji to mogu, kolače primamo u četvrtak i
petak u župnom uredu. Od srca zahvaljujemo svima.

Male velike sestre

(Utorak 13. lipnja 2023. u 20 sati)

Filma Jakova Sedlara „Male velike sestre“, govori o spašavanju Židova u bolnici Sestara milosrdnica. Film želi na svjetlo dana dati do sada malo poznate ili potpuno nepoznate činjenice djelovanja sestara milosrdnica koje su tijekom Drugog svjetskog rata na inicijativu i potporu zagrebačkog nadbiskupa Alojzija Stepinca spasile 309 Židova. U četrdesetak minuta daje se kratki osvrt na
početak djelovanja sestara milosrdnica u Zagrebu na prosvjetnom planu, a potom i zbrinjavanju bolesnih koje su započele u svom samostanu u Frankopanskoj.

O. Puntigam DI: „Kako me je Bog vodio“

(Četvrtak 15. lipnja 2023. u 20 sati)

Riječ je o autobiografiji austrijskoga isusovca Antona Puntigama (1859.-1926.), koji je 27 godina proveo u Travniku i Sarajevu radeći kao profesor i odgojitelj u sjemeništu te kao svestrani pastoralni djelatnik s mladima. Puntigam je 1900. organizirao nacionalnu proslavu posvete hrvatske mladeži Srcu Isusovu, a potom malo kasnije i posvetu Begrešnoj (1904.). O knjizi će govoriti: prof. dr. sc. Marko Trogrlić, mr. sc. Vatroslav Halambek SJ i prof. dr. sc. Ivan Šestak SJ. Voditelj: P. Josip Jurak SJ

Sveci kroz tjedan

PON 12 Ivan Fakundo; Bosiljko
UTO 13 Antun Padovanski, Ante, Antonija
SRI 14 Rufin; Elizej; Dinga
ČET 15 Sv. Vid; Modest
PET 16 Franjo Regis, Gvido
SUB 17 Diogen; Inocent; Adolf
NED 18 11. KROZ GOD. Marcelijan; Ozana; Ljubomir

Blagoslov kipa sv. Ante

Dobrotom brojnih župljana nabavili smo novi kip Sv. Ante Padovanskoga za našu crkvu. Kip ćemo blagosloviti u utorak 13. lipnja pod večernjom misom u 19 sati. Tada ćemo i prikazati svetu misu za sve dobročinitelje naše župe.

Klimatizacija crkve

Za klime smo do sada prikupili 6.005,24 eura Od srca hvala svima!
Još trebamo prikupiti 13.966,01 eura Poštovani župljani, na kraju
pastoralne godine od srca zahvaljujem svima na pomoći i suradnji. Neka nam Gospodin da snage sa s još većim poletom uđemo u novu pastoralnu godinu kako bi bili još plodniji u radu na njivi Gospodnjoj.

don Ivan

Do sada smo skupili
31%

Blagdan Presvetog Srca Isusova

Utorak, 13. lipnja 2023. Sveti Ante

18:15 Pobožnost

19:00 Sveta misa i blagoslov kipa Svetog Ante – don Darko Matijević

20:00 Dokumentarni film Jakova Sedlara „Male velike sestre“

Srijeda, 14. lipnja 2023.
18:15 Pobožnost

19:00 Sveta misa – don Mislav Šaškor

20:00 Molitveno meditativni program – don Mate Antun Antunović

Četvrtak, 15. lipnja 2023.
18:15 Pobožnost

19:00 Sveta misa – don Nikola Mikačić

20:00 Predstavljanje knjige O. Puntigam DI: „Kako me je Bog vodio“

21:00 Euharistijsko klanjanje

Petak, 16. lipnja 2023. Presveto Srce Isusovo

Svete mise 8, 9:30 i 17 sati.

Svečano misno slavlje u 19 sati predvodi don Vedran Torić
Po završetku svetog misnog slavlja zajedničko veselje u dvorištu crkve.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *