Vinograd će iznajmiti drugim vinogradarima.

EVANĐELJE (Mt 21, 33-43)

U ono vrijeme: Reče Isus glavarima svećeničkim i starješinama narodnim: »Drugu prispodobu čujte! Bijaše neki domaćin koji posadi vinograd, ogradi ga ogradom, iskopa u njemu tijesak i podiže kulu pa ga iznajmi vinogradarima i otputova. Kad se približilo vrijeme plodova, posla svoje sluge vinogradarima da uzmu njegov urod. A vinogradari pograbe njegove sluge pa jednoga istukoše, drugog ubiše, a trećega kamenovaše. I opet posla druge sluge, više njih nego prije, ali oni i s njima postupiše jednako. Naposljetku posla k njima sina svoga misleći: ‘Poštovat će mog sina.’ Ali kad vinogradari ugledaju sina, rekoše među sobom: ‘Ovo je baštinik! Hajde da ga ubijemo i
imat ćemo baštinu njegovu!’ I pograbe ga, izbace iz vinograda i ubiju. Kada dakle dođe gospodar vinograda, što će učiniti s tim vinogradarima?« Kažu mu: »Opake će nemilo pogubiti, a vinograd iznajmiti drugim vinogradarima što će mu davati urod u svoje vrijeme.«
Kaže im Isus: »Zar nikada niste čitali u Pismima: Kamen što ga odbaciše graditelji postade kamen zaglavni.Gospodnje je to djelo – kakvo čudo u očima našim! Zato će se – kažem vam – oduzeti od vas kraljevstvo Božje i dat će se narodu koji donosi njegove plodove!«

U svijetu, ne od svijeta

PIŠE: Župa Presvetog Srca Isusova Visoka  OBJAVLJENO: 6. listopada 2023.

Prispodoba o vinogradarima-ubojicama, koju danas imamo za evanđelje, pretpostavlja starozavjetnu sliku o Izraelu kao “čokotu koji Gospodin prenese iz Egipta i zasadi”, kako izričito stoji u pripjevnom psalmu. U istom psalmu nadahnuti pjesnik moli: “Obiđi ovaj
vinograd, zakrili nasad desnice svoje, sina kog za se odgoji” (Ps 80,15-16). 

U ovoj prispodobi Isus s Izaijom priznaje da je Izrael Božji vinograd koji ne donosi propisani rod. U liku sluga koje gospodar šalje da od vinogradara prime urod te bivaju izmlaćeni, kamenovani ili ubijeni Isus vidi proroke koji su dolazili prije njega. U sinu kojega gospodar vinograda šalje kao posljednji pokušaj da vinogradare dozove k pameti Isus prikazuje samoga sebe. 

On predviđa svoju nasilnu smrt na poodmaklom stupnju svoga mesijanskog djelovanja: kao što vinogradari bacaju van gospodarova sina i ubijaju ga, tako će on biti izbačen izvan gradskih zidina i pogubljen. Značajan je citat Psalma 118, 22-23 0 kamenu koji odbacuju graditelji, a Bog od njega čini kamen zaglavni. 

Matej, Marko i Luka, donoseći ovu prispodobu, ne izostavljaju spomenuti citat, iako imaju neke svoje detalje. To znači da je povijesni Isus u svjetlu tog psalamskog teksta vidio pozitivni smisao svoje odbačenosti i svoje nasilne smrti. Psalam je obredna pjesma za radosni Blagdan sjenica. Židovi su u njoj razmišljali o svojoj povijesti. 

Raspršeni među pogane i tlačeni od jačih susjednih naroda, smatrani su neznatnima u obitelji naroda. Osjećali su se kamenom koji odbacuju moćni graditelji, ali ih Bog čini kamenom zaglavnim zato što im daje objavu i sklapa s njima savez. Tako se osjećao i Gospodin Isus medu sunarodnjacima koji su mu radili o glavi.

Matejeva verzija ove prispodobe završava značajnim dodatkom koji donosi jedini on: “Zato će se oduzeti kraljevstvo Božje od vas i dat će se narodu koji donosi njegove plodove” (r. 43). U tom narodu Matejeva crkva, sastavljena od obraćenih Židova i pogana, doživljavala je sebe. Međutim, vidjela je u prispodobi opomenu i poticaj na donošenje duhovnih plodova. Danas obnavljamo vjeru da smo vinograd Božji, zasađen i čuvan rukom Svevišnjega. Mi smo međutim vinograd koji treba donositi plodove kraljevstva Božjeg -pojedinačno i zajednički, kao Crkva.

Podijeli

Župni vjeronauk

Vjeronauk se održava u velikoj dvorani
Prvi razred:
Utorkom u 12 i 17 sati
Drugi razred:
Utorkom u 10 i 17 sati
Treći razred: (Prvopričesnici)
Utorkom u 11 i 16.15 sati
Četvrti razred:
Utorkom u 10 i 15 sati
Peti i šesti razred:
Petkom u 11 i 15 sati
Sedmi i osmi razred:
Četvrtak u 12 i 17 sati.
Predkrizmanici: (Prvi razred srednje)

Utorkom u 12 i 17 sati
Nedjeljom u 17 sati
Krizmanici: (Drugi razred srednje)

Utorkom u 20:15
Nedjeljom u 17:45

Sveci kroz tjedan

PON 9 Dionizije Aerop.; lvan Leonard
UTO 10 Franjo Borgia; Daniel i dr.
SRI 11 Ivan XXIII. papa; Prob
ČET 12 Serafin, Maksimilijan
PET 13 Eduard, Edo; Hugolin
SUB 14 Kalist papa; Ljeposlav; Divna
NED 15 28. KROZ GOD. Terezija Avilska; Rezika; Valter

Ministranti i dječji zbor

Subotom nastavljamo i s ministrantskim susretima u 17.30 sati,
a u 16 sati su probe dječjeg zbora. Pozivamo djecu da se priključe
ministrantima i zboru.

Euharistijsko klanjanje

Klanjanje za mlade je u četvrtak u 21 sat dok je u petak redovito župno Euharistijsko klanjanje odmah nakon večernje svete mise.

Druženje za mame

Subotom posljepodne od 16 sati u župnoj dvorani druženje za mame i djecu (Kava, čaj, sok i kolači). Svi su dobrodošli.

Priprava za sakrmente

Pozivamo sve zainteresirane koji žele primiti jedan ili više od
sakramenata kršćanske inicijacije: KRŠTENJA, ISPOVIJEDI, PRVE PRIČESTI, KRIZME da se jave u sakristiju ili župni ured. Ukoliko bude
zainteresiranih priprava će početi krajem listopada.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *