(Mt 23, 1-12) Govore, a ne čine.

U ono vrijeme: Isus prozbori mnoštvu i svojim učenicima: »Na Mojsijevu stolicu zasjedoše pismoznanci i farizeji. Činite dakle i obdržavajte sve što vam kažu, ali se nemojte ravnati po njihovim djelima jer govore, a ne čine. Vežu i ljudima na pleća tovare teška bremena, a sami ni da bi ih prstom makli. Sva svoja djela čine zato da ih ljudi vide. Doista, proširuju zapise svoje i produljuju rese. Vole pročelja na gozbama, prva sjedala u sinagogama, pozdrave na trgovima i da ih ljudi zovu ’Rabbi’. Vi pak ne dajte se zvati ’Rabbi’, jer jedan je učitelj vaš, a svi ste vi braća. Ni ocem ne zovite nikoga na zemlji jer jedan je Otac vaš – onaj na nebesima. I ne dajte da vas vođama zovu, jer jedan je vaš vođa – Krist. Najveći među vama neka vam bude poslužitelj. Tko se god uzvisuje, bit će ponižen, a tko se ponizuje, bit će uzvišen.«

 

Zajednica Isusovih učenika treba predstojnike koji služe braći i sestrama

U današnjem evanđelju Isus upućuje prijekor ondašnjim učiteljima vjere: “Obdržavajte sve što vam kažu, ali se nemojte ravnati po njihovim djelima jer govore, a ne čine” (Mt 23, 3). To je dio dugačkog Isusova govora protiv farizeja koji Matej donosi u oštrom tonu. U današnjem odlomku Isus traži od predstojnika u zajednici svojih učenika da ne hlepe za počasnim naslovima poput farizeja i nastavlja: “Najveći među vama neka vam bude kao poslužitelj. 

Tko se god uzvisuje, bit će ponižen, a tko se ponizuje, bit će uzvišen!” . Takvu pouku iznio je Isus i dvojici Zebedejevih sinova koji su tražili povlaštene položaje u Božjem kraljevstvu. Prema Lukinu izvještaju o posljednjoj večeri to je preporučio bolesno ambicioznim učenicima pred samu smrt. 

Matej je zapisao ovaj Isusov govor kao pouku crkvenim predstojnicima svoga vremena i kasnijih vremena, jer su u njegovo doba Židovi već bili izgubili svoju državu porazom pod Jeruzalemom godine 70. Dapače, stručnjaci su ustanovili da je prvi židovski rabin koji se dao zvati “otac” bio Šaul ben Batnith, koji je djelovao između godine 80. i 120. 

Pooštrivši Isusov napad na židovske rabine koji hlepe za počasnim naslovima – govore, a ne čine – Matej je želio pokazati da Crkva kao zajednica Isusovih učenika treba predstojnike koji je zakonito vode, ali predstojnike koji će ponizno služiti braći i sestrama, imajući na umu da je uskrsli Krist vrhovni učitelj vjere, vrhovni biskup i veliki svećenik. Kao vjernici svi smo svjesni kakve crkvene starješine trebamo i željeli bismo da oni sami vrše ono što u Isusovo ime naučavaju. 

Prije nego dignemo glas na svećenike i biskupe s kojima smo možda nezadovoljni, pitajmo se što činimo da naši predstojnici budu onakvi kakve ih trebamo. Pomažemo li da djeca naših obitelji i članovi naših župa u svetu službu stupe te u njoj ponizno ustraju?

 

 

Obavijesti

BLAGOSLOV OBITELJI

Dragi župljani, bliži nam se početak Došašća. I ove godine to je razdoblje u kojem ćemo posjećivati i blagoslivljati obitelji naše župe. Stoga ćemo blagoslov započeti u ponedjeljak 4. prosinca 2023. kako bi stigli sve posjetit do Božića. Raspored ćemo naknadno objaviti. Svi koji su se prošle godine prijavili upisani su u župni kartoteku te nije potreban ponovni upis. Poziamo sve novo doseljene ili koje lani nismo posjetili da se prijave A to možete učiniti na više načina. Mailom ,teledonom ili u župnom uredu. Obavijestite i svoje susjede. Prijaviti se možete do prve nedjelje došašća 3. prosinca 2023.

MEDIJI

Više od godinu dana je aktivna i naša župna web stranica. www.zupavisoka.com Slobodno je posjetite. Svaki komentar ili prijedlog je dobrodošao. Jeste li posjetili naš Facebook ili Instagram profil?

OVAJ TJEDAN SLAVIMO:

SRIJEDA, 8. studenoga –
Blaženi Gracija Kotorski
ČETVRTAK, 9. studenoga –
Posveta Lateranske Bazilike
PETAK, 10. studenoga –
Sv. Leon Veliki
PETAK, 11. studenoga –
Sv. Martin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *