(Mk 1,21-28) Učio ih je kao onaj koji ima vlast.

U gradu Kafarnaumu Isus u subotu uđe u sinagogu i poče naučavati. Bijahu zaneseni njegovim naukom. Tâ učio ih je kao onaj koji ima vlast, a ne kao pismoznanci.

 

A u njihovoj se sinagogi upravo zatekao čovjek opsjednut nečistim duhom. On povika: »Što ti imaš s nama, Isuse Nazarećanine? Došao si da nas uništiš? Znam tko si: Svetac Božji!« Isus mu zaprijeti: »Umukni i iziđi iz njega!« Nato nečisti duh potrese njime pa povika iz svega glasa i iziđe iz njega.

 

Svi se zaprepastiše te se zapitkivahu: »Što li je ovo? Nova li i snažna nauka! Pa i samim nečistim dusima zapovijeda, i pokoravaju mu se.«

 

I pročulo se odmah o njemu posvuda, po svoj okolici galilejskoj.

Nov i snažan nauk

Za evanđelje nedjelje imamo Isusov nastup u kafarnaumskoj sinagogi prilikom kojega on naučava kao “onaj koji ima vlast” te u znak potvrde da je kraljevstvo Božje zaista blizu oslobađa opsjednutog bolesnika od nečistog duha. Povijesni slušatelji i gledatelji upućuju mu kompliment: “Nova li i snažna nauka”! Ovo Isus govori i čini neposredno nakon prve propovijedi u kojoj je sve pozvao na obraćenje radi blizine kraljevstva Božjega a zatim izabrao prve učenike kao suradnike u zasađivanju kraljevstva Božjega. 

Čudo je ovdje potvrda onoga što Isus govori. Ljudi Isusova vremena svaku su bolest smatrali poremećajem koje u čovjeka unosi sotona. Tako sam Isus govori da je zgrbljenu ženu sotona “svezao” pred 18 godina (Lk 13, 16). Posebne bolesti smatrane su opsjednućem zlog duha, kao padavice ili živčana oboljenja. Ljudi su, međutim, vjerovali da postoji ne samo zlo u čovjeku, nego zlo u sebi, zli duh. Zli duh može zbiljski opsjesti čovjeka, što postaje očit znak čovjekove nesposobnosti da se iščupa iz svoga zla. 

U doba Isusovo kao i u naše dane postoje u svijetu “strukture zla”, kao što su nepravde, ugnjetavanja, slabo plaćanje radnika itd. Te strukture su odraz čovjekove unutarnje podjele i borbe, zla u samom čovjeku kao pojedincu i kao zajednici.

Tog unutarnjeg poriva na opakost čovjek se ne može sam osloboditi. Otvori li se Bogu, on ga oslobađa po Kristu snagom Duha. Ostane li zatvoren Bogu, daje se zarobiti od zlih sila. To Isus uči i svjedoči izgonjenjem zlog duha iz bolesnika. Kako je Isusov govor i postupak bio sasvim ukorijenjen u duhovnom stanju i potrebama ljudi, slušaoci su njegov nauk proglasili novim i snažnim. 

Isus je sav stajao iza onoga što govori i drugima predlaže. Po nama sudionicima današnje liturgije Isus želi da i u naše dane, u našoj sredini njegov nauk bude nov i snažan. Za to je potrebno “prereći” Isusova djela i riječi na valnu dužinu današnjih ljudi. Po nama ih Isus želi susretati ondje gdje su slabi i pokazivati im da postoji izlaz iz njihove situacije.

Obavijesti i najave

SVIJEĆNICA

U petak 2. veljače blagdan je PRIKAZANJA GOSPODINOVA U HRAMU – SVIJEĆNICA. Za vrijeme večernje svete Mise u 19 sati bit će blagoslov svijeća koje ćete moći nabaviti na ulazu u crkvu. Taj dan je i dan posvećenog života (dan redovnika).

PRVI PETAK

Prvi petak u veljači rezerviran je za VELIKU DEVETNICU PRESVETOM SRCU ISUSOVU. Za tu prigodu organiziramo cjelodnevno euharistijsko klanjanje. Kako bi osigurali da uvijek netko bude prisutan u crkvi svatko tko želi može se prijaviti u određeni sat. Prijave su u sakristiji.

SV. BLAŽ (VLAHO)

Obred grličanja bit će u subotu, 3. veljače pod svetim misama u 8 i 19 sati.

DEVET SRIJEDA SVETOM JOSIPU

Kroz ovih devet srijeda velikim žarom i odanošću molimo sv. Josipa da budemo ljudi žive vjere. U srijedu 31. siječnja 2024. molimo po nakani za mlade.

VOLIM CRKVU-BOSCOVDAN

Sv. Ivan Bosco je prijatelj, učitelj i zaštitnik djece i mladih. Tim povodom u programu VOLIM CRKVU, 3. veljači 2024. svečano ćemo proslavit Boscovdan. U goste će nam doći Salezijanci koji će blagoslovit svu prisutnu djecu, spremamo veliku tortu, karaoke i mnogo zabave za sve.

ČETVRTAK ZA DUŠU

Od veljače počinjemo sa programom „Četvrtak za dušu“. Svaki mjesec imati ćemo jednog gosta sredinom mjeseca koji će nam pomoći svojim predavanjem ili svjedočanstvom rasti u vjeri. Program počinje u 19 sati svetom misom, nakon toga je predavanje ili svjedočanstvo te završavamo euharistijskim klanjanjem. Prvi gost, Robert Tomić iz Posušja dolazi 15. veljače, a svjedočiti će nam kako se oslobodio zla kockanja.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *