(Mk 1,29-39) Ozdravi mnoge koje su mučile razne bolesti.

U ono vrijeme: Pošto Isus iziđe iz sinagoge, uđe s Jakovom i Ivanom u kuću Šimunovu i Andrijinu. A punica Šimunova ležala u ognjici. I odmah mu kažu za nju. On pristupi, prihvati je za ruku i podiže. I pusti je ognjica. I posluživaše im.

 

Uvečer, kad sunce zađe, donošahu preda nj sve bolesne i opsjednute. I sav je grad nagrnuo k vratima. I on ozdravi bolesnike – a bijahu mnogi i razne im bolesti – i zloduhe mnoge izagna. I ne dopusti zlodusima govoriti jer su ga znali.

 

Rano ujutro, još za mraka, ustane, iziđe i povuče se na samotno mjesto i ondje se moljaše. Potražiše ga Šimun i njegovi drugovi. Kad ga nađoše, rekoše mu: »Svi te traže.« Kaže im: »Hajdemo drugamo, u obližnja mjesta, da i ondje propovijedam! Ta zato sam došao.« I prođe svom Galilejom: propovijedao je u njihovim sinagogama i zloduhe izgonio.

Iscjelitelj s posebnom pažnjom prema svim bolesnicima

Današnje nam evanđelje prikazuje Isusa kao iscjelitelja u toku “radnog dana u Kafarnaumu” koji za svoju glavnu zadaću smatra propovijedanje evanđelja o dostupnom i prisutnom kraljevstvu Božjem. U Šimunovoj kući on ozdravlja Šimunovu punicu tako što je “prihvaća za ruku i podiže s postelje”. Ona nastavlja posluživati goste među kojima je i Isus. Uvečer tog dana Isus se našao pred vratima Šimunove kuće radi mnoštva ljudi. 

Sjećajući se njegova nastupa u sinagogi Kafarnauma, kad je propovijedao te opsjednutog bolesnika oslobodio zlog duha, ljudi su “nagrnuli k vratima” da ga opet vide i čuju. Među prisutnima našli su se i bolesnici i to “mnogi i razne im bolesti”. Isus ih ozdravlja. Sutradan napušta Kafarnaum da bi i u drugim mjestima Galileje propovijedao evanđelje i izgonio zle duhove. Starozavjetna podloga današnjem evanđelju je Jobova jadikovka nad vlastitom bolešću: “Mjeseci me jada tako zapadoše i noći su mučne meni dosuđene. Liježući pomišljam: ‘Kad li ću ustati’. I dižući se: ‘Kad ću večer dočekati'”. To je gorko iskustvo bolesnog muža kojemu se žena rugala što je unatoč bolesti obolio, a prijatelji ga optužili da mora biti tajni grešnik kad mu je Bog pripustio strašnu bolest.

Ova misna čitanja prikazuju nam Isusa iscjelitelja koji posvećuje osobnu pažnju bolesnicima. On u svom ministeriju sigurno nije izliječio sve bolesnike koje je susreo, ali jest sve susretao s ljubavlju. Time je uprisutnjivao kao dobri pastir Božju brigu za sve ljude, posebno za nemoćne. On u današnjem evanđelju zabranjuje zlim dusima govoriti “jer su ga znali”. Dok ovakvog Isusa u današnjoj misi dublje upoznajemo, pitajmo se kako mi susrećemo bolesne u svojoj neposrednoj blizini i po bolnicama. Savršeni aparati i lijekovi nikada ne mogu nadomjestiti osobni susret s bolesnicima. Znademo li bolesnike ne samo prihvaćati, nego s njima patiti, suosjećati. Ispružena ruka nad bolesnika ili druga prijateljska gesta ne liječi uvijek, ali vraća nadu i pomaže da bolesnici podnose bolest.

Obavijesti i najave

GOSPA LURDSKA SUSRET STARIJIH I BOLESNIKA 

Potičemo Vas da dopratite svoje bolesne ukućane ili susjede na susret starijih i bolesnih naše župe u crkvu u subotu 10. veljače kada ćemo slaviti sv. Misu s početkom u 16:00 sati. Svima ćemo dodijeliti bolesničko pomazanje, a nakon toga je druženje u župnoj dvorani u organizaciji župnog Caritasa. Ako netko od starijih koji prima župni listić preko svojih susjeda želi doći u crkvu, a nema prijevoza neka se javi u župni ured telefonom poradi organizacije prijevoza.

DEVET SRIJEDA SVETOM JOSIPU

Kroz ovih devet srijeda velikim žarom i odanošću molimo sv. Josipa da budemo ljudi žive vjere. U srijedu 7. veljače 2024. molimo po nakani za sve koji su bolesni i u tjelesnim potrebama.

VOLIM CRKVU SV. – JOSEMARIA ESCRIVA

Nastavljamo s našim subotama VOLIM CRKVU. Sljedeći susret se odvija pod geslom “Svetost se ne sastoji u velikim zadaćama” po uzoru na sv. Josemariu Escrivu. Djeca će u grupama postaviti male štandove, artikle za prodaju i naljepnice sa cijenama kao na tržnici. Surađivati će međusobno i učiti o važnosti rada. Svi ste dobrodošli!

OBAVIJEST ZA AUDICIJU

Naš župni mješoviti zbor raspisuje audiciju za prijem novih članova. Ako vam je Bog podario ugodan glas i volite glazbu, dođite slaviti Gospodina u zajedništvu s drugima! Javite nam se na kor nakon nedjeljne mise u 9:30 ili kod svećenika u sakristiju.

SVJETSKI DAN BRAKA

Druga nedjelja u veljači obilježava se i kao Svjetski dan braka, a posvećen je bračnom paru – mužu i ženi kao stupu obitelji. Cilj je podsjetiti bračne partnere na vrijednosti koje bi trebali njegovati, potrebu međusobnog poštivanja i vjernosti koju su obećali. Pozivamo sve parove u našoj župi koji u ovoj 2024. slave 25 ili 50 godina braka da se jave kako bi dostojanstveno i prigodno obilježili ovu obljetnicu.

DEVET SRIJEDA SVETOM JOSIPU

Kroz ovih devet srijeda velikim žarom i odanošću molimo sv. Josipa da budemo ljudi žive vjere. U srijedu 24. siječnja 2024. molimo po nakani za ljubav i mir u Domovini i svijetu.

ČETVRTAK ZA DUŠU

Od veljače počinjemo sa programom „Četvrtak za dušu“. Svaki mjesec imati ćemo jednog gosta sredinom mjeseca koji će nam pomoći svojim predavanjem ili svjedočanstvom rasti u vjeri. Program počinje u 19 sati svetom misom, nakon toga je predavanje ili svjedočanstvo te završavamo euharistijskim klanjanjem. Prvi gost, Robert Tomić iz Posušja dolazi 15. veljače, a svjedočiti će nam kako se oslobodio zla kockanja.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *