(Mk 9,2-10) Ovo je Sin moj ljubljeni.

U ono vrijeme: Uze Isus sa sobom Petra, Jakova i Ivana i povede ih na goru visoku, u osamu, same, i preobrazi se pred njima. I haljine mu postadoše sjajne, bijele veoma – nijedan ih bjelilac na zemlji ne bi mogao tako izbijeliti. I ukaza im se Ilija s Mojsijem te razgovarahu s Isusom. A Petar prihvati i reče Isusu: »Učitelju, dobro nam je ovdje biti! Načinimo tri sjenice: tebi jednu, Mojsiju jednu i Iliji jednu.« Doista nije znao što da kaže jer bijahu prestrašeni. I pojavi se oblak i zasjeni ih, a iz oblaka se začu glas: »Ovo je Sin moj ljubljeni! Slušajte ga!« I odjednom, obazrevši se uokolo, nikoga uza se ne vidješe doli Isusa sama.

 

Dok su silazili s gore, naloži im da nikomu ne pripovijedaju što su vidjeli dok Sin Čovječji od mrtvih ne ustane. Oni održaše tu riječ, ali se među sobom pitahu što znači to njegovo »od mrtvih ustati«.

Bog ispravlja predrasude vjernika

Na drugu nedjelju korizme od starine imamo za evanđelje izvještaj o preobraženju Isusovu, koje se dogodilo “šest dana nakon Petrova priznanja” u Cezareji Filipovoj i Isusova ukora Petru što je pokušao odvratiti ga od puta u Jeruzalem gdje ga je čekala nasilna smrt. Misna prefacija divno tumači događaj preobraženja: On je učenicima svoju smrt navijestio i na svetoj gori otkrio svoju slavu te im svjedočanstvom Zakona i Proroka učvrstio vjeru da se po muci i smrti stiže k slavi uskrsnuća. 

Marku vlastiti elementi u izvještaju o preobraženju: – trojicu svjedoka Isus vodi “u osamu, same”; – odjeća preobraženog Isusa bila tako bijela da je “nijedan bjelilac na zemlji ne bi mogao tako ubijeliti”; – Petar “doista nije znao što da kaže”; – “Oni održaše tu riječ, ali se među sobom pitahu što znači to njegovo ‘od mrtvih ustati'”. Ovim elementima i cijelim Markovim izvještajem naglašena je Isusova različnost i nerazumijevanje apostola. 

Ovim elementima i cijelim Markovim izvještajem naglašena je Isusova različnost i nerazumijevanje apostola. Pravo razumije Isusa tek onaj koji ga doživi na križu i u uskrsno jutro. Takvog Isusa koji je ljubljeni Sin Očev trebaju ljudi stalno slušati, dok su zakonodavac Mojsije i prorok Ilija bili privremeni. Starozavjetna podloga događaju preobraženja Isusova je žrtva praoca Abrahama koji je bio spreman da žrtvuje sina jedinca, ali ga Bog poučava da to nije potrebno. 

Bog ispravlja prvog sljedbenika monoteističke religije Abrahama koji je smatrao da treba žrtvovati svoga sina u znak priznavanja Božjeg vrhovništva. Isti Bog potvrđuje da je Isus doista njegov Sin zato što je spreman poći u muku i smrt. Time Bog ispravlja predrasudu Petra i ostalih povijesnih svjedoka koji su smatrali da Božji izabranik Mesija ne smije završiti odbačenošću. 

Sudjelujući u ovoj misi probudimo spremnost na odustajanje od naših vjerničkih predrasuda. Bog koji nam se objavljuje u svome Sinu Isusu Kristu drugačiji je od naših očekivanja.

Obavijesti i najave

KORIZMA

KRIŽNI PUT – petkom u 19:30 sati, nedjeljom u 18 sati
EUHARISTIJSKO KLANJANJE – četvrtkom u 21 sati, petkom u 18:00 sati (tiho)
LECTIO DIVINA – četvrtkom u 19:30 sati
ISPOVIJED – jutrom od 7:45, popodne od 18:30
DUHOVNA OBNOVA – 14. ožujka 2024. p. Stjepan Horvat

KORIZMA SRCA DOBRO JE ČINITI DOBRO
Župni Caritas organizira akcije kroz vrijeme korizme. Idućih nedjelja ispred crkve moći ćete nabaviti prigodne uskršnje ukrase, a od prošlog petka prikupljamo namirnice za najpotrebnije. Kutija za odložiti namirnice i životne potrepštine nalazi se na dnu crkve te kroz sve dane možete donijeti svoj dar.

KORIZMA
Korizma je vrijeme povratka milosrdnom Ocu stoga smo se mi svećenici stavili na raspolaganje svima kojima je to potrebno, svaki četvrtak, od 17:30 do 18:30 za duhovni razgovor, ispovijed ili bilo koju drugu duhovnu potrebu. Crkva je otvorena u tome vremenu i svi su dobrodošli.

DEVET SRIJEDA SVETOM JOSIPU
Kroz ovih devet srijeda velikim žarom i odanošću molimo sv. Josipa da budemo ljudi žive vjere.U srijedu 28. veljače 2024. molimo po nakani za djedove, očeve i mladiće.

PRIKUPLJANJE POMOĆI ZA KRŠĆANE U SVETOJ ZEMLJI
Naš Nadbiskup mons. Zdenko Križić potaknuo nas je da u razdoblju od Prve korizmene nedjelje do Uskrsa darujemo svoje novčane priloge za kršćane u Svetoj Zemlji. Za tu prigodu postavili smo škrabicu na dnu Crkve gdje to možemo i učiniti.

KORIZMENI SUSRETI ZA DJECU SUBOTOM
Subotama u 10h u župnoj dvorani pozivamo djcu i roditelje. Na drugom susretu pripremili smo igre za male i velike. Dođite i tako otkrijte blago korizmenog vremena, Boga i njegovu ljubav

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *