(Iv 2, 13-25) Razvalite ovaj hram i ja ću ga u tri dana podići.

Blizu bijaše židovska Pasha. Stoga Isus uziđe u Jeruzalem. U Hramu nađe prodavače volova, ovaca i golubova i mjenjače gdje sjede. I načini bič od užeta te ih sve istjera iz Hrama zajedno s ovcama i volovima. Mjenjačima rasu novac i stolove isprevrta, a prodavačima golubova reče: »Nosite to odavde i ne činite od kuće Oca mojega kuću trgovačku.« Prisjetiše se njegovi učenici da je pisano: Izjeda me revnost za dom tvoj.

 

Nato se umiješaju Židovi i upitaju ga: »Koje nam znamenje možeš pokazati da to smiješ činiti?« Odgovori im Isus: »Razvalite ovaj hram i ja ću ga u tri dana podići.« Rekoše mu nato Židovi: »Četrdeset i šest godina gradio se ovaj hram, a ti da ćeš ga u tri dana podići?« No on je govorio o hramu svoga tijela. Pošto uskrsnu od mrtvih, prisjetiše se njegovi učenici da je to htio reći te povjerovaše Pismu i besjedi koju Isus reče.

 

Dok je boravio u Jeruzalemu o blagdanu Pashe, mnogi povjerovaše u njegovo ime promatrajući znamenja koja je činio. No sam se Isus njima nije povjeravao jer ih je sve dobro poznavao i nije trebalo da mu tko daje svjedočanstvo o čovjeku: ta sam je dobro znao što je u čovjeku.

Isus - hram u kojem ljudi uvijek mogu pred Boga i jedni pred druge

Čitanje treće, četvrte i pete korizmene nedjelje odabrana su u vidu neposredne priprave na krštenje katekumena ili na obnovu krsnih obećanja kod onih koji su već kršteni. U liturgijskoj godini A evanđelje treće nedjelje je Isusov susret sa Samarijankom na Jakovljevu zdencu koji je simbol preporoda po krsnoj vodi i Duhu. 

U toj godini evanđelje četvrte nedjelje je uskrišenje Lazara kojim se Isus objavljuje kao darovatelj života. Evanđelje pete nedjelje je ozdravljenje slijepca od rođenja kojim se Isus otkriva kao božanski darovatelj egzistencijalnog vida. Rubrike dopuštaju da i u godinama B i C mogu biti zadržana ova evanđelja na ove nedjelje. 

Poštujući bogatstvo ponude, koje je pripisao Drugi vatikanski sabor u obnovljenoj liturgiji (usp. SC 35), preporučam čitanja predložena za godinu B. Za evanđelje imamo izgon trgovaca iz hramskog dvorišta koji su starozavjetni propis o pribavljanju životinja za žrtve iskoristili kao priliku za dobru i brzu zaradu. Isus se, prema Ivanu iz kojeg je uzet prikaz ovog događaja za današnju misu, tom zgodom u polemičkom razgovoru predstavlja kao duhovni hram. 

Njegovo tijelo može biti predano u smrt, ali će ga Bog oživjeti i tako će ljudi svih generacija i naroda imati priliku po njemu se klanjati Bogu u duhu i istini. Ivan tumači: “No on je govorio o hramu svoga tijela”. Kasnije će Isus u razgovoru sa Samarijankom istaknuti nastup novog vremena u kojem se Židovi i pripadnici ostalih naroda trebaju klanjati Bogu u duhu i istini. Današnja zgoda naglašava kulturnu osposobljenost krštenih. 

Tko je vjerom i krstom pridružen Kristu, kvalificiran je za ispravno štovanje Boga. Više nije važan jeruzalemski hram kao jedino mjesto gdje se u starozavjetno vrijeme obavljalo cjelovito bogoslužje. Proslavljeni Isus je duhovni hram u kojem uvijek možemo pred Boga i jedni pred druge. Krštenje je sakrament općeg ili krsnog svećeništva Bog prihvaća hvalu, poklon i prošnje krštenika radi njihove ucijepljenosti na Krista uskrslog.

Obavijesti i najave

KORIZMA 2024.

KRIŽNI PUT petkom u 19:30 sati nedjeljom u 18 sati

EUHARISTIJSKO KLANJANJE četvrtkom u 21 sati petkom u 18:00 sati (tiho)

LECTIO DIVINA četvrtkom u 19:30 sati

ISPOVIJED jutrom od 7:45 popodne od 18:30

DUHOVNA OBNOVA 14. ožujka 2024. p. Stjepan Horvat

KORIZMA SRCA DOBRO JE ČINITI DOBRO

Župni Caritas organizira akcije kroz vrijeme korizme. Idućih nedjelja ispred crkve moći ćete nabaviti prigodne uskršnje ukrase, a od prošlog petka prikupljamo namirnice za najpotrebnije. Kutija za odložiti namirnice i životne potrepštine nalazi se na dnu crkve te kroz sve dane možete donijeti svoj dar.

SVEĆENICI

Korizma je vrijeme povratka milosrdnom Ocu stoga smo se mi svećenici stavili na raspolaganje svima kojima je to potrebno, svaki četvrtak, od 17:30 do 18:30 za duhovni razgovor, ispovijed ili bilo koju drugu duhovnu potrebu. Crkva je otvorena u tome vremenu i svi su dobrodošli.

DEVET SRIJEDA SVETOM JOSIPU

Kroz ovih devet srijeda velikim žarom i odanošću molimo sv. Josipa da budemo ljudi žive vjere.U srijedu 6. ožujka 2024. molimo po nakani za džene, majke i djevojke.

PRIKUPLJANJE POMOĆI ZA KRŠĆANE U SVETOJ ZEMLJI

Naš Nadbiskup mons. Zdenko Križić potaknuo nas je da u razdoblju od Prve korizmene nedjelje do Uskrsa darujemo svoje novčane priloge za kršćane u Svetoj Zemlji. Za tu prigodu postavili smo škrabicu na dnu Crkve gdje to možemo i učiniti.

KORIZMENI SUSRETI ZA DJECU SUBOTOM

Subotama u 10h u župnoj dvorani pozivamo djcu i roditelje. Na trećemsusretu pripremili smo igre za male i velike. Dođite i tako otkrijte blago korizmenog vremena, Boga i njegovu ljubav

ANTIĆEVO 2024.

u prigodi spomendana preminuća Časnog sluge Božjega oca fra Ante Antića, u crkvi na Trsteniku u ponedjeljak 4. ožujka 2024. svetu misu će predovditi mons. Želimir Puljić, nadbiskup zadarski u miru.

Župno Hodočašće u Rim

(ASSISI-MONTECASSINO-ORVIETO-PADOVA)

29.09.-04.10.2024.

NEDJELJA 29.09.2024. Polazak iz Splita, vožnja autocestom preko Rijeke, Slovenije, Trsta, Padove, Firenze, ..

PONEDJELJAK 30.09.2024. Dolazak u grad sv. Franje-ASSISI u jutarnjim satima. Obilazak: crkva Gospe od Anđela (Porcijunkula), crkva i grob sv. Franje Asiškog, Središnji gradski trg, rodna kuća sv. Franje, crkva i grob sv. Klare.. oko 17:00 sati polazak prema Rimu.

UTORAK 01.10.2024. Nakon doručka odlazak prema Rimu te cjelodnevni razgled: VATIKAN (trg, bazilika, kripte, kupola sv. Petra), crkva sv. Petra u okovima (Mojsije), Flavijev amfiteatar (Koloseum), Konstantinov slavoluk, Rimski forum, Kapitolij, Venecijanski trg, oltar Domovine, Trajanov stup, crkva sv. Marije (Araceli).

SRIJEDA 02.10.2024. AUDIJENCIJA S PAPOM (ako bude moguće). Razgled Rima, bazilika sv. Pavla izvan zidina, Anđeoska tvrđava, trg Navona, Panteon, crkva sv. Ignacija (grob Bartola Kašića), Fontana di Trevi, Španjolski trg. Dan završavamo u hrvatskoj crkvi i zavodu sv. Jeronima.

ČETVRTAK 03.10.2024. Poslije doručka odlazak na poludnevni izlet: MONTECASSINO-povijesno mjesto gdje je nastao red Benediktinaca i gdje se nalaze grobovi sv. Benedikta i sv. Skolastike. U popodnevnim satima povratak u Rim te nastavak razgleda: bazilika sv. Ivana Lateranskog, Svete stube, krstionica, katakombe sv. Kalista.

PETAK 04.10.2024. Nakon doručka odlazak iz hotela i vožnja do ORVIETA- malog etruščanskog gradića na stijeni gdje se nalazi jedna od najljepših katedrala u Italiji. Oko 12:00 sati nastavak puta preko Firenze, Bolonje do PADOVE. Slijedi obilazak Padove: svetište i grob sv. Leopolda Mandića, svetište Antuna Padovanskog oko 19:00 polazak prema Hrvatskoj (kući) vožnja preko Trsta i Rijeke i dalje prema Splitu gdje stižemo u ranim jutarnjim satima.

Prijave od 25. 2. 2024. u župnom uredu. CIJENA ARANŽMANA PO OSOBI: 540,00 €, kod prijave uplatiti 140 eura.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *