(Iv 3,14-21) Bog je poslao Sina na svijet da se svijet spasi po njemu.

U ono vrijeme: Reče Isus Nikodemu: »Kao što je Mojsije podigao zmiju u pustinji, tako ima biti podignut Sin Čovječji da svaki koji vjeruje u njemu ima život vječni. Uistinu, Bog je tako ljubio svijet te je dao svoga Sina Jedinorođenca da nijedan koji u njega vjeruje ne propadne, nego da ima život vječni. Ta Bog nije poslao Sina na svijet da sudi svijetu, nego da se svijet spasi po njemu. Tko vjeruje u njega, ne osuđuje se; a tko ne vjeruje, već je osuđen što nije vjerovao u ime jedinorođenoga Sina Božjega. A ovo je taj sud: Svjetlost je došla na svijet, ali ljudi su više ljubili tamu nego svjetlost jer djela im bijahu zla. Uistinu, tko god čini zlo, mrzi svjetlost i ne dolazi k svjetlosti da se ne razotkriju djela njegova; a tko čini istinu, dolazi k svjetlosti nek bude bjelodano da su djela njegova u Bogu učinjena.«

Tako ima biti uzdignut Sin čovječji

Za evanđelje imamo drugi dio Isusova razgovora s Nikodemom. U prvom dijelu razgovor se kretao oko potrebe preporoda po vodi i Duhu ako čovjek želi ući u kraljevstvo Božje. U ovom Nikodem stupa u pozadinu, dok u prvom planu ostaje Isus koji govori da ima biti uzdignut kako bi svi koji u njega vjeruju bili spašeni. 

On se u ovom dijelu govora predstavlja kao svjetlo pri kojem se raspoznaje unutarnja dobrota ili zloća ljudi: “Tko čini istinu, dolazi k svjetlosti nek bude bjelodano da su djela njegova u Bogu učinjena”. U današnjoj liturgiji ovaj Isusov dijalog namijenjen je krštenicima. Oni koji se na krštenje spremaju ili koji su osobnom vjerom prihvatili krst primljen u djetinjstvu, s vjerom gledaju Isusa koji je uzdignuti znak Božji među ljudima, istinu Božju čine (a ne govore samo) i ostaju uz Isusa koji je svjetlo. 

Značajno je što Isus na temelju prikaza u Knjizi brojeva o znaku u obliku zmije, koji je bio postavljen u vrijeme hoda kroz pustinju, čita volju Očevu o sebi: on treba postati “uzdignuti znak”; po muci i smrti bit će proslavljen i ljudi će u njega upirati pogled vjere i nade. Kao što je Mojsijev znak u pustinji raskajanim vjernicima pomogao da se izliječe od posljedica zmijskog ujeda, tako će Isus kao uzdignuti znak liječiti

ljude od grijeha i svijet od posljedica grijeha. U prvom čitanju pisac Druge knjige ljetopisa razmišlja na kraju svoga djela o propasti Izraelske države i naroda. Kršenjem savezničkih obaveza u odnosu na Boga i međusobno Izraelci su skrivili propast svoga naroda. U Kirovoj odredbi iz god. 538. pr. Kr. ovaj pisac vidi ispunjenje Jeremijina proročanstva o povratku iz sužanjstva. 

Ovom piscu starije knjige Svetog pisma pomogle su da razumije prošlost i sadašnjost svoga naroda te da svojim sunarodnjacima pokaže što Bog od njih traži u novim prilikama. U drugom čitanju imamo odlomak iz poslanice Efežanima u kojem Apostol podsjeća krštenike da su spašeni milošću, ne vlastitim dobrim djelima. Oni, međutim, trebaju činiti dobra djela u znak zahvalnosti za darovano oproštenje. 

Ovaj odlomak je sažetak Pavlove nauke o opravdanju, opširno iznesene u Galaćanima i Rimljanima. I ovdje imamo razmišljanje Apostola nad riječju Božjom u novim prilikama. Tako nas današnja čitanja potiču na razmišljanje nad riječju Božjom kako bismo u promjenjivim okolnostima osobnog i zajedničkog života čuli Božji glas.

Obavijesti i najave

KORIZMA 2024.

KRIŽNI PUT petkom u 19:30 sati nedjeljom u 18 sati

EUHARISTIJSKO KLANJANJE četvrtkom u 21 sati petkom u 18:00 sati (tiho)

LECTIO DIVINA četvrtkom u 19:30 sati

ISPOVIJED jutrom od 7:45 popodne od 18:30

DUHOVNA OBNOVA 14. ožujka 2024. p. Stjepan Horvat

KORIZMA SRCA DOBRO JE ČINITI DOBRO

Župni Caritas organizira akcije kroz vrijeme korizme. Idućih nedjelja ispred crkve moći ćete nabaviti prigodne uskršnje ukrase, a od prošlog petka prikupljamo namirnice za najpotrebnije. Kutija za odložiti namirnice i životne potrepštine nalazi se na dnu crkve te kroz sve dane možete donijeti svoj dar.

SVEĆENICI

Korizma je vrijeme povratka milosrdnom Ocu stoga smo se mi svećenici stavili na raspolaganje svima kojima je to potrebno, svaki četvrtak, od 17:30 do 18:30 za duhovni razgovor, ispovijed ili bilo koju drugu duhovnu potrebu. Crkva je otvorena u tome vremenu i svi su dobrodošli.

DEVET SRIJEDA SVETOM JOSIPU

Kroz ovih devet srijeda velikim žarom i odanošću molimo sv. Josipa da budemo ljudi žive vjere.U srijedu 6. ožujka 2024. molimo po nakani za džene, majke i djevojke.

PRIKUPLJANJE POMOĆI ZA KRŠĆANE U SVETOJ ZEMLJI

Naš Nadbiskup mons. Zdenko Križić potaknuo nas je da u razdoblju od Prve korizmene nedjelje do Uskrsa darujemo svoje novčane priloge za kršćane u Svetoj Zemlji. Za tu prigodu postavili smo škrabicu na dnu Crkve gdje to možemo i učiniti.

KORIZMENI SUSRETI ZA DJECU SUBOTOM

Subotama u 10h u župnoj dvorani pozivamo djcu i roditelje. Na trećemsusretu pripremili smo igre za male i velike. Dođite i tako otkrijte blago korizmenog vremena, Boga i njegovu ljubav.

CVIJEĆE ZA VELIK TJEDAN

Cvijeće kojim ćemo urediti oltar Presvetog Sakramenta, kao i Isusov grob možete donijeti u crkvu od velikog ponedjeljka do velikog četvrtka. Hvala svima.

RODITELJSKI SASTANAK

U utorak 12. ožujka 2024. održati će se roditeljski sastanak za roditelje prvopričesnika u 19.45 sati u crkvi, a u srijedu 13. ožujka 2024. biti će susret za roditelje i krizmanike u 19:45.

DEVET SRIJEDA SVETOM JOSIPU

Kroz ovih devet srijeda velikim žarom i odanošću molimo sv. Josipa da budemo ljudi žive vjere.U srijedu 13. ožujka 2024. molimo po nakani DOMOVINU.

KORIZMENA DUHOVNA OBNOVA

Duhovna obnova je u četvrtak, 14.3. s početkom u 19 sati, a predvodi je p. Stjepan Ivan Horvat.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *