Kralj na magarcu

EVANĐELJE (Mt 121, 1-11)

Kad se približiše Jeruzalemu i dođoše u Betfagu na Maslinskoj gori, posla Isus dva učenika i zapovjedi im: »Idite u selo što je pred vama! Odmah ćete naći privezanu magaricu i s njom magarčića. Odvežite ih i dovedite ih k meni! Ako vam tko što rekne, kažite: Gospodin ih treba. Odmah će ih pustiti.« Time se trebala ispuniti riječ proroka: »Kažite sionskoj kćeri: tvoj kralj dolazi k tebi pun krotkosti. Sjedi na magarici, na magaretu, mladunčetu zaprežne životinje.« Učenici otiđoše i učiniše kako im je bio zapovjedio Isus. Dovedoše magaricu i magarčića, staviše na njih svoje haljine, i on na njih sjede. Mnogi iz naroda prostriješe svoje haljine po putu, drugi su rezali granje drveća i prostirali ih po putu. Mnoštvo naroda, što je išlo pred njim i za njim, vikalo je iza glasa: »Hosana Davidovu sinu! Blagoslovljen koji dolazi u ime Gospodnje! Hosana u visini!« Kad uđe u Jeruzalem, uzbuni se sav grad. »Tko je to?« pitali su. Mnoštvo je naroda govorilo: »To je Isus, prorok iz Nazareta u Galileji!«

Sabiranje crkve pod križem Isusovim

PIŠE: prof. dr. Mato Zovkić , Župa Presvetog Srca Isusova Visoka  OBJAVLJENO: 31. ožujka 2023.

Službeni latinski naziv Nedjelja palmi o muci Gospodnjoj potječe od jeruzalemskih kršćana koji su se od 4. st. skupljali popodne na Maslinskom brdu, tu slavili produženo bogoslužje riječi te uvečer u procesiji, s granama palme ili masline u ruci, ulazili u Jeruzalem. Time su vjernički ponovno uprisutnjivali Isusov mesijanski ulazak u Jeruzalem pred početak muke.

Običaj se širio s vremenom po Evropi, gdje su vjernici upotrebljavali zelene grane i drugih drveća te ih nakon sudjelovanja u bogoslužju stavljali u svoje domove ili na polja sa željom da Bog od njih odgoni zle sile i nevrijeme. S vremenom je uveden liturgijski blagoslov tih grančica na Cvjetnicu pred svečani ophod kako bi postalo očitije da zaštitna moć zelenih grana proizlazi iz blagoslova Crkve, a ne od nekih magijskih sila.

Mesijanski ulazak u Jeruzalem prvoj je Crkvi bio tako važan da su ga zabilježila sva četiri evanđelista utkavši u izvještaj elemente svoje teologije. U ovoj liturgijskoj godini čitamo danas Matejev izvještaj. Mi u svojoj liturgiji spominjemo danas Isusov mesijanski ulazak u Jeruzalem. Blagoslovljene grane ne možemo nositi u procesiji kroz mjesto u kojem živimo, ali i pojedinačni hod s liturgije s granama vanjski je znak naše vjere u Krista. Danas čitamo muku po Mateju.

U gradi vlastitoj Mateju kroz povijest muke istaknuto je sabiranje vjernih Židova i prvih pogana oko Isusa raspetoga. Time nas Matej podsjeća da smo svi mi krštenici Crkve zato što se sabiremo oko križa Isusova. Središte Crkve u svakoj župi jest Krist raspeti i uskrsli. To nastojmo proživljavati u tjednu muke Gospodnje.

Veliki tjedan

VEČERNJA MOLITVA VELIKE SRIJEDE

Liturgijom časova izvršava se posvećenje čovjeka i čašćenje Boga. Njome se uspostavlja takva izmjena ili dijalog između Boga i
ljudi da Bog govori svojem puku. Kao uvod u vazmeno trodnevlje po prvi put ćemo moliti večernju velike srijede koju će animirati naš župni zbor. Srijeda 5. travnja u 18.15.

ISPOVIJED U VELIKOM TJEDNU

 • Veliki utorak: 10:00 – 12:00 i 17:00 – 21:00
 • Velika srijeda: 17:00 – 20:00
 • Veliki četvrtak: 17:00 – 18:30
 • Veliki petak: 11:00 – 12:00
 • Velika subota: 10:00 – 12:00

ZBOR DVANESTORICE 2023.
(Obred pranja nogu na Veliki Četvrtak)

 1. Mateo BEBIĆ
 2. Vlado ČALE
 3. Hrvoje STRIŽIĆ
 4. Duje JURIŠIĆ
 5. Hrvoje KERO
 6. Antonio MARKOVIĆ
 7. Roko MIKELIĆ
 8. Srećko MIMICA
 9. Dario TAVRIĆ
 10. Jakša TIČINOVIĆ
 11. Jure TOMAŠEVIĆ
 12. Ivica ŽULJEVIĆ

Raspored kroz veliki tjedan i na Uskrs

CVJETNICA

Svete mise su u 8:00, 9:30, 11:00 i 19:00 sati. Na Cvjetnicu nema Križnog puta u 18 sati. Svečani blagoslov maslinovih grančica pod misama u 9:30 i 19:00 sati

VELIKI UTORAK

 • 10:00 – 12:00 i 17:00 – 21:00  – VELIKA ISPOVIJED

VELIKA SRIJEDA

 • 17:00 – 20:00 – SVETA ISPOVIJED                                 
 • 18:15 – VEČERNJA MOLITVA VELIKE SRIJEDE
 • 19:00 – SVETA MISA

VELIKI ČETVRTAK In Cœna Dómini

 • 17:00 – 18:30 – SVETA ISPOVIJED
 • 19:00 – MISA VEČERE GOSPODNJE: 
 • 22:00 – GETSEMANSKA URA

*Crkva je otvorena do 23.00 sata.

VELIKI PETAK In Passione et Morte Dómini

 • 08:00 – SLUŽBA ČITANJA I JUTARNJA
 • 15:00 – KRIŽNI PUT (Nakon križnog puta početak devetnice Milosrdnom Isusu)
 • 19:00 – OBREDI VELIKOG PETKA (Obredi, procesija i Gospin plač)

* Crkva je otvorena do 24.00 sata


VELIKA SUBOTA De Vigilia Paschali

 • 08:00 – SLUŽBA ČITANJA I JUTARNJA
 • 10:00 -12:30 – SVETA ISPOVIJED (* Crkva je otvorena do 12.30 )
 • 17:00 – BLAGOSLOV JELA
 • 21:00 – VAZMENO BDJENJE

USKRS

 • 8:00, 9:30, 11:00 i 19:00 – SVETE MISE (*Blagoslov hrane na kraju svih misa)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *